Sticky

Andrew Salerno-Garthwaite -Ream Base është një pasuri e fshehur për Kinën. Por me një sistem të ri të inteligjencës gjeohapësinore, operacionet mund të gjurmohen në kohë reale. ‘Wall Street Journal’ ishte e para që raportoi në 2019 se Kina kishte ngritur një bazë të dytë ushtarake në Kamboxhia, në bazënContinue Reading

Sticky

“Kosova dhe Serbia kanë rënë dakord për Aneksin Zbatues të Marrëveshjes për rrugën drejt normalizimit të marrëdhënieve”. “Palët janë angazhuar plotësisht të respektojnë të gjitha nenet e marrëveshjes dhe të zbatojnë detyrimet e tyre përkatëse në mënyrë të përshtatshme dhe në mirëbesim”,- tha Josep Borell. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq,Continue Reading

Sticky

Blerim Abedini, ISSD-NM Zhvillimet gjeopolitike në botë në shekullin tonë kanë rezultuar me formimin e shteteve të reja, shteteve multietnike, unione të reja shtetesh me vizion ekonomik, si dhe rajone të mëdha që u shëndruan në territore të banuara me kafshë të egra. Lufta e Ftohtë dhe proteksionizmi tregtar nëContinue Reading

Sticky

Këshilltari i Departamentit të Shtetit Derek Chollet ka biseduar sot para takimit të së shtunës në Ohër me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiç. “Bisedova me kryeministrin Albin Kurti për bisedimet e nesërme për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë përmes dialogut të lehtësuar nga BE.Continue Reading

Sticky

Në këtë ditë 32 vite më parë, më 15 mars 1991, Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëria rivendosën marrëdhëniet diplomatike. Pas 52 vitesh ndarje, ministri i Jashtëm shqiptar Muhamet Kapllani dhe Ndihmës Sekretari i Shtetit i SHBA-së Raymond G.F. Seitz nënshkruan Memorandumin e Mirëkuptimit në Uashington DC, i cili parashikonte hapjenContinue Reading

Sticky

E ardhmja e sigurisë kombëtare të SHBA-së varet nga aftësia e Pentagonit për të adoptuar teknologjinë e fundit. Epoka e konkurrencës së fuqive të mëdha është plotësisht në zhvillim e sipër dhe me siguri ka kaluar në një nivel më të rrezikshëm. Pushtimi i pajustifikuar i Rusisë në Ukrainë dheContinue Reading

Sticky

Kompania shtetërore e Serbisë Air Serbia do të forcojë rolin e Hungarisë si një portë hyrëse në BE për të arratisurit rusë, duke nisur 17 fluturime në javë për në Budapest. Përkundër sanksioneve ndërkombëtare kundër Rusisë, Air Serbia ka vazhduar të fluturojë midis Beogradit dhe Moskës. (S.I. @CSSDMacedonia)Continue Reading

Sticky

Diplomatët rusë të dëbuar nga BE-ja pas fillimit të luftës në Ukrainë u transferuan në ambasadën e Rusisë në Serbi. OSINT zbuloi lidhjet e tyre me Qendrën e 16-të të FSB-së, të akuzuar për hakerimin e kompanive bërthamore të SHBA-së, së bashku me Shërbimin e Inteligjencës së Jashtme të Rusisë.Continue Reading

Sticky

Pse jemi indiferent ndaj veprimtarisë së Isuf Azemit?! Pse ndodh kjo me shqiptarët dhe me historianët tanë?! Nga kush kanë frikë, apo janë të ndikuar nga politika?! Hafëz Jusuf Azemi, 103 vjeçar, një shekull në shërbim të çështjes shqiptare. Jetoi dhe veproi në SHBA. Fillimisht sfidoi mbretërine SKS, më vonëContinue Reading

Sticky

15-vjetori duhet të jetë një tregues për qeverinë e Kosovës dhe opozitën se treni është duke ikur, ndërsa si klasë politike nuk kanë shumë kohë të mendohen. SHBA-ja, përkundër urimeve të zakonshme protokollare, në fakt haptazi po e mbështet politikën serbe në Ballkan për enklava serbe. Qeveritë e Kosovës nëContinue Reading

Sticky

Shtetet e Bashkuara kundërshtojnë komentet e Presidentit të Republikës Srpska, Milorad Dodik, më 9 mars, me të cilën kërkoi të minonte Gjykatën Kushtetuese të Bosnjë dhe Hercegovinës si dhe bëri kërcënime të përsëritura për shkëputjen e Republika Srpskës nga Bosnja dhe Hercegovina. Neni III (3) i Kushtetutës së Dejtonit theksonContinue Reading

Sticky

Inteligjenca amerikane paralajmëron se Moldavia mund të jetë objektivi i radhës i agresionit rus, pasi spiunët rusë planifikojnë të organizojnë protesta në një përpjekje për të përmbysur qeverinë. A do të jetë ky pushtimi i Modovës? Mbetet të shihet në javët në vijim se si Rusia do të reagojë. USContinue Reading

Sticky

(S.I. @CSSDMacedonia) Lufta në Ukrainë, e cila po vazhdon për më shumë se një vit, e ka privuar Rusinë nga aleatët e saj të fundit në Evropë. Kryeministri hungarez Viktor Orban tha se “vendi do të duhet të rishqyrtojë marrëdhëniet me Moskën për shkak të “ndryshimit të realiteteve gjeopolitike””. “UnëContinue Reading

Sticky

Nga Daniel Serwer Më lejoni të filloj duke bërë tre pika kryesore që i konsideroj si më të qarta:1. Agresioni ushtarak rus në Ukrainë ka një binjak (përfaqësues) në Ballkan. Atje agresioni është nëpërmjet luftës hibride i drejtuar nga Serbia, kryesisht kundër Kosovës, Bosnjë-Hercegovinës, Malit të Zi dhe Maqedonisë.2. NëseContinue Reading

Sticky

Mirosllav Lajçak ka filluar diplomacinë fluturuese me opsionin që në Ohër pala kosovare dhe serbe të nënshkruajnë një dokument përfundimtarë. “Kam pasur një takim konstruktiv dhe të dobishëm me kryeministrin Albin Kurti për qëndrimin e Kosovës për modalitetet e zbatimit të Marrëveshjes së BE-së të 27 shkurtit”. “Ky ishte njëContinue Reading

Sticky

Lideri serb i Bosnjës Millorad Dodik dhe Dragan Coviq, presidenti aktual i Bashkimit Demokratik Kroat të B dhe H. janë takuar sot në Banja Lukë. “Në mëngjesin e punës në Banja Lukë, diskutova për tema aktuale politike që kanë të bëjnë me funksionimin e qeverisë në institucionet e përbashkëta. CoviqContinue Reading

Sticky

Nga Fatlume Dervishi– Ditë historike quhet çdo ditë me arritje, për ekipin qeveritar të BDI-së, por kur media kritikon, kritikat janë histerike. Finalizimi i kontratës për ndërtimin e Korridorit 8 dhe 10D, që u promovua sërish si arritje e ekipit të BDI-së, pavarësisht se kryeministri e shpalosi atë një ditëContinue Reading

Sticky

Këshilli i Ministrave të BE-së do të miratojë nesër e enjte, liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës. Qytetarët e Kosovës do të mund të udhëtojnë pa viza në zonën Shengen që nga 1 janari i vitit 2024. (@ISSDMacedonia)Continue Reading

Sticky

ОД АРСИМ ЗЕКОЛИ –Според медиумските написи, кандидатката за Амбасадор во ЕУ, Турција, а според некои и САД, била одбиена од сите три земји преку одмолување на барањето за давање согласност (агреман) во неслужбениот ни дипломатски вообичаениот рок од пет недели до два месеци. Несудената Амбасадорка, довчерашна градоначалничка на Тетово, останаContinue Reading

Sticky

Në ditën e parë të vizitës në Washington D.C, jam pritur poashtu në Kongresin Amerikan nga Kongresisti Jim Costa ka shkruar Haki Abazi në profilin e tij në Facebook. “Biseda ishte e fokusuar në marrëdhëniet dhe partneritetin strategjik SHBA- Kosovë, dialogun Kosovë- Serbi, luftën e Rusisë në Ukrainë dhe domosdoshmërinëContinue Reading

Sticky

Komunizmi ka qenë dhe do të jetë gjithmonë i papajtueshëm me lirinë, prosperitetin dhe dinjitetin e jetës. 77 vjet më parë, Uinston Çerçilli dha alarmin për kërcënimin komunist: “Nga shtetet baltike në Triestë në Adriatik, një perde hekuri zbriti në të gjithë kontinentin.” Nga tragjedia e shekullit nuk shpëtuan asContinue Reading

Sticky

Qytetarë rusë u mblodhën në Sheshin e Kuq të Moskës më 5 mars për të festuar 70-vjetorin e vdekjes së diktatorit sovjetik Xhozef Stalin. Njeriu që e ktheu Bashkimin Sovjetik nga një vend i prapambetur në një superfuqi botërore me kosto të paimagjinueshme njerëzore. Xhozef Stalini (1879-1953) Stalini lindi nëContinue Reading

Sticky

Pajisjet që i përkasin ekipit luftarak të ushtrisë amerikane të Brigadës së 3 të Blinduar, Divizioni i Parë i Kalorësisë i organizuar në Portin e Gdynia, Poloni në përgatitje për rishpërndarje në Shtetet e Bashkuara pas shërbimit në Operacionin #AtlanticResolve, 22 shkurt 2023. (@ISSDMacedonia)Continue Reading

Sticky

“Na duhet një fitore në zgjedhjet presidenciale, një fitore në zgjedhjet presidenciale që DPS të bëhet sërish shtylla kurrizore e politikës shtetërore”, tha kreu i Partisë Demokratike të Socialistëve (DPS) dhe presidenti aktual Milo Gjukanoviq në Rozhajë. Ai foli për rëndësinë e zgjedhjeve të ardhshme presidenciale dhe shprehu besimin seContinue Reading

Sticky

Alon Ben Meir, profesor dhe ekspert ndërkombëtar amerikan, ka deklaruar se pranimi i planit franko-gjerman nga kryeministri Kurti do t’i dërgojë një mesazh të qartë BE-së dhe SHBA-së se Kosova e sheh normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë si një hap të rëndësishëm. “Kjo jo vetëm që do të qetësojë atmosferën,Continue Reading

Sticky

Nga Arsim ZEKOLLI– Në ditën e parë të punës pas deklaratës së Zeqirija Ibrahimit për nevojën e formimit të Asociacionit të Komunave Shqiptare sipas modelit të Asociacionit të Komunave Serbe në Kosovë, me kalimin e kohës filloi parada e dënimeve. Nga qëndrimi i BDI-së se bëhet fjalë për “politikë patetike,Continue Reading

Sticky

Nga Dr. Selim Ibraimi- (SHBA) Diplomacia serbe në Uashington po vazhdon të forcohet në krahasim me atë Kosovës, ku kemi një rënie të kapaciteteve brenda Ambasadës së Kosovës. Një përparësi të jashtëzakonshme këtu i kanë dhënë Serbisë dhe diplomatëve serbë, SHBA-të, duke i rivendosur marrëdhëniet në mes shteteve si dikurContinue Reading

Sticky

Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov dhe ministri i Jashtëm i Kinës Qin Gang u takuan “në margjinat” e takimit të G-20. Lavrov tha se kemi plane të gjera për zhvillimin e bashkëpunimit dypalësh në të gjitha sferat. “Edhe një herë, ju lutem pranoni urimet e mia për emërimin tuajContinue Reading

Sticky

Janë publikuar informacione se Serbia i shiti Ukrainës 3500 raketa “Grad” përmes një pale të tretë. Kanadaja i bleu ato dhe i ridrejtoi nëpërmjet Turqisë në Sllovaki drejt Ukrainës. Kompania serbe “Krusik” ia shiti fillimisht Kanadasë raketat 122 mm. Më interesante, është se raketat nuk janë standarde, por ER- GradContinue Reading

Sticky

Daniel Serwer – February 26, 2023 – My Balkanite friends are clamoring to know what is going to happen tomorrow when Serbian President Vucic and Kosovo Prime Minister Kurti meet once again. The Europeans and Americans are pressing hard for a “normalization” agreement. No one knows quite what that means. But I haveContinue Reading

Sticky

Presidenti i Serbisë u zotua mbrëmë se do të kundërshtojë anëtarësimin e Kosovës në OKB. Kjo do të përbënte një shkelje të qartë të Artikullit 4 të propozimit të BE-së. “Normalizimi i marrëdhënieve është i mundur vetëm nëse të dyja palët negociojnë në mirëbesim. Serbia me sa duket ka vendosurContinue Reading

Sticky

“Pas takimit të djeshëm të nivelit të lartë, Zëvendës Ndihmësi i Shteteve të Bashkuara Escobar dhe unë u ulëm për të koordinuar hapat e ardhshëm në prag të takimit të ardhshëm”.- ka shkruar Miroslav Lajçak. “U pajtuan për rëndësinë e marrëveshjes për modalitetet e zbatimit dhe nevojën për të zbatuarContinue Reading

Sticky

“Uroj që askush të mos e akuzojë Albin Kurtin për tradhëti apo harresë, por gjithkush të kuptojë se kryeministri i sotëm i Kosovës ka bërë gjënë e duhur, duke hedhur një hap të parë me shumë rëndësi drejt daljes nga kurthi i të djeshmes. Hapa të tjerë pasofshin pa humburContinue Reading

Sticky

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti u shpreh optimist pas takimit në Bruksel me presidentin Vuçiç dhe ndërmjetësit ndërkombëtar. Sipas Kurtit plani është i duhuri i vendosur drejt normalizimit të marrëdhënieve dhe fqinjësisë së mirë. Plani është pranuar nga të dyja palët. Serbia sipas tij refuzoi ta nënshkruajnë planin. Presidenti VuçiqContinue Reading

Sticky

Studiuesi boshnjak Jasmin Mujanoviq në një postim në Twitter thotë se me rritjen e presionit ndaj qeverisë së Kosovës nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian për të pranuar “Assoc. të komunave serbe”, një parti shqiptare në Maqedoninë e Veriut ka bërë thirrje për ekuivalentin e saj. Të njëjtën thirrjeContinue Reading

Sticky

Uashingtoni po negocion me Berlinin dhe Varshavën për të mbajtur stërvitje të përbashkëta ushtarake në Poloni në përgjigje të një kërcënimi rus ndaj kufirit lindor të NATO-s, tha më 27 shkurt, ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius. (@ISSDMacedonia) https://kyivindependent.com/news-feed/german-minister-us-germany-and-poland-may-hold-joint-maneuversContinue Reading

Sticky

Rusët i dërgojnë porosi presidentit serb Aleksandër Vuçiç që të hënën në Bruskel të mos nënshkruajë asgjë dhe të blejë kohë. “Nesër në Bruksel do të mbahet takimi i presidentit të Serbisë dhe “Kryeministrit të Kosovës” me ndërmjetësuesit evropianë. Ata do të diskutojnë për planin franko-gjerman, që në fakt nënkuptonContinue Reading

Sticky

Drejtori i CIA-s, William Burns, tha se SHBA-të janë “të sigurta” se Kina “po shqyrton sigurimin e pajisjeve vdekjeprurëse” për të ndihmuar pushtimin e Rusisë në Ukrainë. Burns i tha @margbrennan se SHBA po shpreson të “frenojë” Pekinin nga vënia e një “bast shumë të rrezikshëm dhe të pamend”. (@ISSDMacedonia)Continue Reading

Sticky

A year after Russia’s aggression,Ukraine is still standing and is stronger.Democracy will survive.The ISSD-North Macedonia team,a decade earlier informed and reported on Russia’s antagonistic actions in Eastern Europe and the Balkans.The year 2022 confirmed our theses and analyzes that Russia is not interested in peace.It aims to destabilize everywhere, includingContinue Reading

Sticky

Ambasada amerikane në Serbi ka përshëndetur votën serbe në OKB. Më tej në një postim të Ambasadës amerikane në Beograd thuhet: “Kjo është bota e bashkuar kundër agresionit rus. Faleminderit Serbisë edhe një herë për mbështetjen e Ukrainës në Kombet e Bashkuara”. Ditë më parë edhe sekretari amerikan i DepartamentitContinue Reading

Sticky

Më 8 nëntor 1972, nënshkruhet Traktati mbi Bazat e Marrëdhënieve ndërmjet Republikës Federale të Gjermanisë dhe RDGJ. Të dy shtetet gjermane bien dakord për vendosjen e marrëdhënieve fqinjësore me status të barabartë. Në prag të inicializimit, kancelari federal Willy Brandt deklaron se traktati thyen akullin në marrëdhëniet gjermano-gjermane. Ai poContinue Reading

Sticky

Analisti, eksperti dhe profesori amerikan Edward Joseph, në një postim në Twitter sugjeron që lidershipi kosovarë duhet të vizitojë Kievin për të diskutuar njohjen nga Ukraina. “Kurti dhe Vuçiq do të shkojnë në Bruksel më 27/2 për një takim të madh për propozimin SHBA-BE. Ndalesa e radhës për kryeministrin AlbinContinue Reading

Sticky

Ish-presidenti rus Dimitri Medvedev tha se vendi “do të copëtohet” nëse humb luftën në Ukrainë. “Nëse Rusia ndalon operacionin ushtarak special pa arritur fitore, Rusia do të zhduket, ajo do të copëtohet”, tha Medvedev në një postim në Telegram të mërkurën, duke përdorur eufemizmin për pushtimin rus të Ukrainës. “NëseContinue Reading

Sticky

Serbia së shpejti do të marrë 600 milionë euro nga Bashkimi Evropian për të rindërtuar hekurudhën ndërmjet qytetit jugor të Nishit dhe Beogradit. Marrëveshja do të nënshkruhet deri në fund të shkurtit për grantin më të madh të vetëm që vendi ka marrë nga BE deri më sot. Rindërtimi iContinue Reading

Sticky

By Blerim Abedini, ISSD-NM – Western Balkan trade exchange for a decade period of time gives us an understanding of the increasing level of change during the economic transition after the Cold War. Third decade of transition appears improving trade exchanges with major states and states belonging to rest of world.Continue Reading

Sticky

21.02.2023- Presidenti i Ukrainës Zelenskyi sot gjatë mjë takimi të rëndësishëm me një delegacion të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së të udhëhequr nga Kryetari i Komisionit për Punët e Jashtme Michael McCaul. {Unë u jam mirënjohës kongresmenëve amerikanë për mbështetjen e tyre ndaj Ukrainës.” – Video zyrtare! Pr. Zelenskyy today:Continue Reading