Disinformation

Përfundimi i planit

Nga Selim Ibraimi– ShBA thuhet se ka ndryshuar me presidencën e Trumpit. A është e vërtetë kjo dhe pse politika e jashtme amerikane me ardhjen e Trumpit është e shpërndarë dhe jo aq e përqendruar në të drejtën humanitare dhe të vetëvendosjes së etnive në Ballkan? Qeverisja e presidentit Donald Trump lidhet rreth boshtit të një Amerike të fortë brenda ...

Read More »

‘PUSHTIMI’ I INSTITUCIONEVE NGA BRENDA DHE PRAGMATIZMI I RI

Nga Selim Ibraimi- Uashington ShBA dhe në tërësi administrata amerikane synon që t’i përmbyllë të gjitha çështjet e hapura në Ballkan nëpërmes marrëveshjeve paqësore dhe duke promovuar zhvillimin ekonomik të rajonit. 1.Në të gjitha opsionet, Kosova dhe Serbia do të shkojnë drejt një marrëveshje historike e cila do të prodhojë dy realitete: e para marrëveshje e cila do t’i lejojë ...

Read More »

KACAFYTJET THAÇI-KURTI PËR POLITIKËN E JASHTME

Nga SELIM IBRAIMI-Uashington Ditë të zeza për politikën e jashtme të Kosovës. 1.Politika e jashtme e Kosovës vazhdon të mbajë trendin e shpartallimit nga Serbia, por më shumë nga vetë politika kosovare. Përdersia presidenti i Kosovës Hashim Thaçi qëndroi në Uashington bashkë me presidentin serb Aleksandër Vuçiç, kryeministri i Kosovës Albin Kurti reagoi menjherë me anë të një postimi në ...

Read More »

FRIKË NGA FRAGMENTIMI

NGA SELIM IBRAIMI- Zyrtarë të lartë të administratës amerikane nga Departamenti Shtetit, Philip Ricker, ambasadori në Gjermani i dhe i dërguari special për dialogun Serbi-Kosovë, Richard Grenell dhe ambasadorja amerikane në Shqipëri Yuri Kim, janë mbledhur në Uashington për t’i koordinuar politikat amerikane në rajon, duke e maksimizuar fuqinë e Uashingtonit nëpërmjet marrëveshjeve ndërshtetërore të shteteve me armiqësi të vjetra ...

Read More »

Washington is gearing up for a Europe and the Balkans with new allies

By Selim Ibraimi – US attack helicopters have landed in Sarajevo yesterday as a manifestation of US presence in the Balkans. 1. From the Tirana to Budapest route, the latest “Apache” helicopters landed in Sarajevo in a tense political and ethnic situation. Serbian leader Miodrak Dodik announced recent efforts to break up the “Republika Srpska” from federation. The Dodik initiative ...

Read More »

Uashingtoni po përgatitet për një Europë dhe Ballkan me aleatë të rinj

NGA SELIM IBRAIMI- Helikopterë sulmues amerikanë kanë zbritur dje në Sarajevë si manifestim i pranisë amerikane në Ballkan. 1.Nga linja Tiranë për në Budapest, helikopterët e teknologjisë së fundit “Apachi” zbarkuan në Sarajevë në një situatë të tensionuar politike dhe etnike. Lideri serb Miodrak Dodik njoftoi për përpjekjet e fundit për shkëputjen e “Republikës Serbe” nga federata. Nisma serbe e ...

Read More »

Regjisori shqiptaro-amerikan Ramazan Hajdini i shkruan letër ambasadorit Richard Grenell

Regjisori shqiptaro- amerikan me prejardhje nga Maqedonia Veriore Ramazan Ajdini, i ka shkruar një letër ambasadorit amerikan në Gjermani dhe njëherit i dërguar special i presidentit Trump në bisedimet Kosovë-Serbi, Richard Grenell mbi shqetësimet e dialogut dhe  procesit paqësor.  To: Ambassador Richard A. Grenell U.S.Embassy Berlin Dear Ambassador Grenell, I am applauding your efforts to bring peace and cooperation among ...

Read More »

Presioni i paqartë i Uashingtonit

NGA SELIM IBRAIMI-  Në një kundër reagim në rrjetin social Twitter, ambasadori amerikan në Gjermani dhe i dërguari special i presidentit Donald Trump Richard Grenell tha se “tarifat duhet të hiqen në mënyrë që investimet të funksionojnë. Kjo është thelbësore”. Ky është një paralajmërim i fuqishëm i administratës së Trumpit, ekipit të tij për normalizimin e raporteve në mes Kosovës ...

Read More »

Alimi”: Serbia ka gjasa që nëpërmjet “Shengenit” të bëjë pushtimin ekonomik të shteteve të Ballkanit

VEPRIMTARI NAZIM ALIMI NGA SHBA MBI “SHENGENIN BALLKANIK”, KORRUPSIONIN DHE LIDERSHIPIN Veprimtari Nazim Alimi nga Maqedonia në një bisedë për ISSDmaqedonia, i hedh një vështrim zhvillimeve politike në Maqedoni dhe në Ballkan. Intervistoi Selim Ibraimi nga ISSDMaqedonia   Z.Alimi se e shini idenë e “Shengenit Ballkanik”? Alimi: Unë nuk di më shumë, por sipas mendimit tim, pas këtij projekti të ...

Read More »

Politika e jashtme e qeverisë së Kurtit dhe shqiptarët e Maqedonisë

SELIM IBRAIMI–Pas certifikimit të rezultateve zgjedhore dhe formimit të qeverisë së Kosovës, në planin e jashtëm Kosova, qeveria e kryeministrit Albin Kurti do të sfidohet nga tre pika të nxehta: E para nga negociatat serbo-kosovare e dyta integrimet europiane dhe e treta lidhet me të parën, çështja e veriut. Si nën kategori, qeveria e re e Kosovës duhet të rivendosë ...

Read More »