Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $data_object, $depth = 0, $args = NULL, $current_object_id = 0) in /home2/gtunionm/cssd-ngo.org/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1854
Peacebuilding Studies and Reconcialition | ISSD
Home / Peacebuilding Studies and Reconcialition

Peacebuilding Studies and Reconcialition

Nga barrikadat te zgjidhja konkrete

Selim Ibraimi- “Diplomacia mbizotëroi në uljen e tensioneve në veri të Kosovës. Dhuna nuk mund të jetë kurrë një zgjidhje”. “BE, SHBA, NATO-KFOR kanë bërë një punë të madhe. Tani kemi nevojë për përparim urgjent në dialog”- tha ndërmjetësi për ...

Read More »

Mungesa e një strategjie për Serbinë dhe Kosovën

Selim Ibraimi- Nën presidencën e Republikës Çeke, Kosova ka dorëzuar aplikimin për anëtarësim në Bashkimin Evropian (BE). “Është thelbësore që i gjithë Ballkani Perëndimor të integrohet në BE. Ritmi i integrimit të Kosovës në BE do të varet nga përkushtimi i ...

Read More »

Mbrojtja e demokracive të reja përmes teknologjisë

SELIM IBRAIMI-Kur trupat sovjetike hynë në Berlin në fillim të muajit maj të 1945-ës, vullneti luftarak për të mposhtur Gjermaninë ishte i madh. Ushtria sovjetike arriti e para në Rajshtag, duke ngritur flamurin rus në qytetin e shkatërruar nga bombardimet ...

Read More »

Halil Matoshi: Të dorëhiqet ministri i Arsimit Jeton Shaqiri

HALIL MATOSHI 1.Ky âsht nji libër shkollor për klasën e VI, nga landa e historisë, për nxanësat shqiptarë në Maqedoninë e Veriut, botim i vitit 2016. Aty flitet për krijimin e shteteve sllave, e me atë hov, krahas Serbisë, Malit ...

Read More »

Reconstruction of the economies of the Western Balkans

By Blerim Abedini, ISSD-NM The Balkans is challenged continuously in history. Some progress is seen in Balkan in different connotations. North Macedonia, with its slow reforms from the 90s until today, understands the need to reform the political system as ...

Read More »

Historical progress has not stopped

By Blerim Abedini, ISSD N.Macedonia The global transition after the Cold War further damaged the political-economic system of the communist countries. The corruption of state properties, the increase in unemployment, economic emigration, and the Yugoslav war affected the European market’s ...

Read More »

A do ta bëjë Ahmeti dhe Osmani gjuhën shqipe “Albanian language” dhe pa përqindje?

Nga Selim Ibraimi–“Përfitimi më i madh i këtij procesi për të cilin kanë luftuar breza të tërë, për të cilin ne kemi luftuar në 90% të kohës, ishte që të mbyllet një herë e përgjithmonë çështja e gjuhës, e cila ...

Read More »

Koment: Profecitë e gabuara të ministrit Osmani

Koment nga Dr. Selim Ibraimi –“Nëse ne themi jo, nëse Shqipëria i nis negociatat. Nëse populli e kupton se nuk ka ardhmëri, besoni që me mijëra do të nisin të marrin pasaporta nga fqinjët. Mijëra do të marrin vendim që ...

Read More »

Analizë: Arrihet kompromisi me Sofjen, por topi mbetet sërish në Shkup!

NGA SELIM IBRAIMI– Është gjetur një zgjidhje që përfshinë një kompromis në mes palës bullgare dhe maqedonase e cila do t’i hapë rrugën fillimit të bisedimeve të Maqedonisë së Veriut me BE-në pas pranimit përfundimtar të propozimit nga të gjitha ...

Read More »

Kushtet e Shkupit që mund të shkatërrojnë procesin e negociatave me Sofjen

Deklarata e fundit e kryeministrit maqedonas Dimitar Kovaçevski në Parlament sugjeron se qeveria në Shkup vazhdon të mbajë një qëndrim të fortë në bisedimet me Bullgarinë. Kjo ndërkohë dëshmon për procesin e negociatave dhe pozicionin aktual maqedonas. Është ende e ...

Read More »