Sticky

Suedia do t’i bashkohet NATO-s pasi parlamenti i Hungarisë votoi të hënën për të miratuar anëtarësimin e saj, duke i dhënë fund një bllokimi që ka zgjatur pothuajse dy vjet. Zyrtarët dhe diplomatët e NATO-s thanë se formalitetet e anëtarësimit mund të përfundojnë deri në fund të javës. Finlanda gjithashtuContinue Reading

Sticky

Bordi i Ligës Qytetare Shqiptaro-Amerikane do të mbajë një mbledhje të dielën me datë 25.02.2024. Jemi edhe shumë anëtarë të Bordit të ligës që janë nga Maqedonia dhe sigurisht që jemi shumë të shqetësuar për gjendjen e mjerueshme të shqiptarëve në Maqedoni. Sidomos tani para zgjedhjeve parlamentare ku partitë shqiptareContinue Reading

Sticky

By Pınar Dost– In the mid-nineteenth century, Russian Tsar Nicholas I called the Ottoman Empire the “sick man of Europe.” After a centuries-long decline, the empire officially crumbled in 1922. Yet from those ashes, the Turkish Republic arose; over just a century, it has established a different trajectory. Turkey has evolvedContinue Reading

Sticky

“Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara për të mbështetur Shqipërinë në rrugën e saj drejt anëtarësimit në BE dhe në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar”,- tha sot në Tiranë sekretari i Departamentit amerikan të Shtetit Antony Blinken. “Me kryeministrin Edi Rama ka diskutuar bashkëpunimin për të avancuar stabilitetinContinue Reading

Sticky

Serbia has received another arms delivery from its ally Russia despite international sanctions on Moscow over its full-scale invasion of Ukraine. Serbian populist President Aleksandar Vucic on Wednesday presented a Russian anti-drone system for electronic jamming known as Repellent that he recently said “is in our hands.” He spoke ahead ofContinue Reading

Sticky

Selim Ibraimi- In the last two centuries, the Western Balkans have been Europe’s most troubled region. There have been several factors that have contributed to the Balkans being a hot spot. The internal factors were the nations of the region themselves with the centuries-old goals of forming nation-states, and onContinue Reading

Sticky

Nga Blerim Abedini, Instituti për Studime të Sigurisë dhe Zhvillim– Bota ec me një zhvillim modest, përderisa politika ka një diskurs përshkak të mos zgjidhjes së çështjeve shoqërore. Informacioni i marrë nga rrjeti digjital ka ndikuar në përshpejtimin e zhvillimit teknologjik në të gjitha anët e rruzullit tokësorë. Ky zhvillimContinue Reading

Sticky

Statement of PM of Kosova Albin Kurti regarding the discussion surrounding the decision of the CBK: I urge all invested in the prosperity of our country to allow for a smooth transition of democratic measures. Additionally, we pledge to increase communication on the current and future issues at stake.Continue Reading