Sticky
Selim Ibraimi

Qeveria kosovare duhet të mënjanojë një konferencë ndërkombëtare të Fuqive të Mëdha për pjesën veriore ose një Dejton të dytë. Një konferencë e tillë do të kishte pasoja fatale. Takimi i fundit serbo-maqedonas në kuadër të “Ballkanit të Hapur” është një tregues se një aleancë sllave është në ngritje, eContinue Reading

Sticky

RIPOST Nga Prof. Dr. Etem Aziri- Tani më një kohë të gjatë qytetarët e RMV-së jetojnë me ethet e ndryshimeve kushtetuese. “O ndryshim urgjent i kushtetutës o do të ndodh nami”, na kërcënojnë një pjesë e madhe e politikanëve vendorë. Ndryshimi i kushtetutës që është rrjedhojë e kushtëzimeve bullgare doContinue Reading

Sticky

Selim Ibraimi- Henri Kisinxheri vdiq të mërkurën (1923-2023). I lindur në qytetin Furth të Gjermanisë në një familje hebreje, pas ardhjes në pushtet të nazistëve emigruan në SHBA. Ai ishte ushtarë gjatë Luftës së Dytë Botërore, oficer i inteligjencës amerikane në Gjermani, student dhe profesor i marrëdhënieve ndërkombëtare në Harvard,Continue Reading

Sticky

84 vjet më parë, ish- Bashkimi Sovjetik e pushtoi Finlandën dhe filloi “Lufta e Dimrit” (1939-1940). Finlanda u shpëtua nga uniteti kombëtar dhe rezistenca heroike. Finlanda si anëtare e NATO-s e ka mbyllur kufirin me Rusinë përshkak të politikave të Moskës për të destabilizuar vendet nordike me emigrantë nga LindjaContinue Reading

Sticky

BE ka përfunduar procedurat politike për ratifikimin e marrëveshjes së tregtisë së lirë me Zelandën e Re. Marrëveshja pritet të ulë rreth 140 milionë euro në vit detyrimet për kompanitë e BE-së, rritjen e tregtisë dypalëshe deri në 30 % dhe rritjen e investimeve të BE-së në Zelandë deri nëContinue Reading

Sticky

Realiteti tregon se shteti serb, në thelb, është gjakpirës dhe se populli serb bashkë me kishën nuk janë në gjendje të dalin nga kriza shekullore dhe urrejtja kundër popujve fqinjë. Përkundër xhelozisë dhe urrejtjes serbe në Ballkan jetojnë kombe që nuk duan luftë. Po a do të mund ta bëjnëContinue Reading

Sticky

Nga Naser Pajaziti- A e dini se vetëm pak kilometra nga Manastiri i Alfabetit është komuna e Çashkës ku shqiptarët me regjistrimin e fundit dolën 50.77% (nga 35% me regj. e 2002), por nuk kanë shkollë shqipe?! Fëmijët shqiptarë në këtë komunë rurale arsimin fillor e ndjekin në gjuhën maqedone!Continue Reading

Sticky

“Good talks with Vjosa Osmani president of Kosovo and Albin Kurti PM on the security situation in Kosovo and the region”. “NATO will continue do what’s necessary to maintain a safe and secure environment for all communities” – “I thanked @NATO_KFOR troops for their key role in preserving regional stability”-Continue Reading

Sticky

Qeveria e Kosovës ka shpenzuar më shumë se 113 milionë euro për të paguar faturat e energjisë elektrike të viteve 2021-2022 për qytetarët në veriun e Kosovës me shumicë serbe. Kostoja pritet të arrijë në 200 milionë euro deri në fund të vitit 2023. Konsumatorët serbë në veri nuk kanëContinue Reading

Sticky

Presidenti i Ukrainës V. Zelensky ka deklaruar sot se Ballkanit Perëndimor, aleatët duhet t’i kushtojnë kujdes para se të shpërthejë një luftë e re. ” Kushtojini vëmendje Ballkanit. Më besoni, ne kemi informacione se Rusia ka një plan: E para, Lindja e Mesme, shpërqendrimi i dytë do të jetë Ballkani”.“TëContinue Reading

Sticky

The U.S. Secretary Antony Blinken will travel to San Francisco November 13-17 to co-host the Asia-Pacific Economic Cooperation (@APEC) Ministerial Meeting. Once there, he will advance APEC priorities, including clean energy, women’s economic empowerment, and inclusivity, -said DOS spokeman, Matthew Miller. (@CSSDMacedonia)Continue Reading

Sticky

Nga Arsim Zekolli- Hem i ofrojnë kryeministri, hem ja ngritin rejtngun nëpër anketa. Këtë trik të anketave të porositura të dizenjuara jo për të rritur rejtingun e liderit (Alies), por për të nënvlerësuar rivalet, e shpiku Zoran Zaevi për të eliminuar Radmilla Sheqerinskën. Duke e poshtëruar me 2% përkrahje karshiContinue Reading

Sticky

Midis viteve 1500 dhe 1800, tre perandori – Osmane, Habsburge dhe Venedikase – konkurruan për tokat dhe detet e Evropës Juglindore. Ardhja e Sulejmanit të Madhërishëm në portat e Vjenës në 1529 sinjalizoi konsolidimin e një fuqie të re botërore osmane. Rrethimi i dytë (dhe gjithashtu i dështuar) Osman iContinue Reading

Sticky

Nga David Shedd and Ivana Stradner– “Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuciq duket i interesuar për pushtim të dhunshëm të pjesëve (Veriut) të Kosovës dhe është koha që SHBA dhe BE t’ia bëjnë të qartë Beogradit dhe Moskës se do të këtë reagim të ashpër ndaj provokimeve eventuale në Ballkan”, shkruanContinue Reading

Sticky

Analisti nga Sarajeva Jasmin Mujanoviq ka kritikuar Bashkimin Evropian për politikën e butë ndaj Serbisë dhe për 5 shtetet që nuk e njohin Kosovën. “Ju po ndihmoni në destabilizimin e Ballkanit Perëndimor, për të nxitur një sjellje edhe më të keqe të Vuçiqit, një aleat i Rusisë dhe Kinës. JuContinue Reading

Sticky

Nga Arsim Zekolli- Ka mbi 600 universitete në Evropë, nga 1799 në mbarë botën. Nëse secili prej ‘euro-uni-ve’ nxjerr çdo vit 20 të diplomuar ekonomistë, politologë, juristë, ne do të kemi një numër prej 12.000 ekonomistëve, juristëve, politologëve etj. Në nivel global, numri është 39.850. Dhe kjo është padyshim njëContinue Reading

Sticky

“Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të besojnë se rruga e vetme e zbatueshme është një zgjidhje me dy shtete, ku izraelitët dhe palestinezët secili të ushtrojnë të drejtën e tyre legjitime për të jetuar në një shtet të tyren, me masa të barabarta të sigurisë dhe lirisë si dhe mundësive dheContinue Reading

Sticky

Shefi i spiunazhit të Serbisë, Aleksandër Vulin, ka dhënë sot dorëheqje. Ai u ankua se “Aleksandar Vuçiq dhe Serbia po përballen me kërcënime dhe shantazhe që mund të krahasohen vetëm me ultimatumin austro-hungarez të 1914”. SHBA e ka vendosur ish -shefin e sigurimit Vulin në listën e zezë amerikane. (S.I.)Continue Reading

Sticky

Nga Urim Hasipi- Ironia e funksionarëve nuk ka fund. Nuk mbushet tryeza me ndihma sociale. Nëse, nuk ke se çka të thuash më mirë hesht, se sa të jesh patetik. Bitici Fatmir: Qytetarët t’i kalojnë festat me tryezë të plotë! Duhet të kesh guxim të hatashëm që të thuash, citojContinue Reading

Sticky

Pas javësh negociatash, parlamenti i Malit të Zi emëroi të martën një qeveri të re, një koalicion i partive pro-evropiane dhe pro-serbe që pritet të udhëheqë vendin e vogël ballkanik në përpjekjen e tij për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian. Qeveria e re, e udhëhequr nga ekonomisti Milojko Spajiç iContinue Reading

Sticky

Nga Ivana Strander, SHBA- Shumë njerëz në Ballkanin Perëndimor nuk e kuptojnë se pse SHBA po mbështet presidentin serb Vuçiq. Ata besojnë se ka një “lojë” pas (unë jam rritur në Ballkan dhe teoritë e konspiracionit janë pjesë e kulturës). Por çështja është se, nuk ka një “lojë”. Uashingtoni kaContinue Reading

Sticky

Koloneli amerikan në pension, Daniel Davis, tha se “rezultati më i keq i mundshëm” do të ishte përfshirja e SHBA-së në luftën në mes Izraelit dhe Hamasit pasi 21 ushtarë amerikan u plagosën në sulmet në Lindjen e Mesme. (FOXNEWS) https://news.yahoo.com/getting-involved-another-middle-east-153926759.html?fr=sycsrp_catchallContinue Reading

Sticky

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti dhe zv. kryeministri Artan Grubi, janë takuar të enjten pasdite në Shkup me lobistin më të madh pro serb Riçard Grenell. Grenelli njihet me qëndrimet pro serbe dhe kundër Kosovës. BDI viteve të fundit po zhvillon një politikë me dy standarde, duke qenë mbështetëse eContinue Reading

Sticky
Selim Ibraimi

Kush po e pengon procesin e normalizimit në mes Kosovës dhe Serbisë? E vërteta duhet të thuhet nga diplomatët e BE-së dhe të SHBA-së. Serbia është faktori destabilizues në Ballkan dhe me Kosovën. BE-ja dhe SHBA-ja po humbin kohë me Vuçiqin. Ajo që dëshiron Serbia është angazhimi rus në BallkanContinue Reading

Sticky
Selim Ibraimi

Vjedhja nuk po bëhet vetëm nga paratë e taksapaguesve të Maqedonisë së Veriut, por edhe nga ato të shteteve të huaja, që vijnë në formë të donacioneve dhe ndihmave nga organizatat ndërkombëtare. Informatat dhe akuzat e fundit në lidhje me shfrytëzimin e jashtëzakonshëm të fondeve publike nga anëtarët e familjesContinue Reading

Sticky

By Blerim Abedini, ISSD-NM– The continuation of armed conflicts in the today’s world partially is a reflection of political instability by economic transition of world’s economy. In this way, breaching of national and international regulations have powered continuous escalation of regional conflicts which give instability to the whole world. TheContinue Reading

Sticky

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në Prishtinë deputeten britaneze Alicia Kearns. “Ishte një kënaqësi e madhe për të mirëpritur Alicia Kearns, e cila e përdor zërin e saj si deputete për të mbrojtur demokracinë”. “Theksova nevojën për rritjen e sigurisë pas sulmeve terroriste të sponsorizuara nga shteti serb, qëContinue Reading

Sticky

Për të kuptuar luftën në mes Izraelit dhe Hamasit, duhet të kuptoni se si arritëm deri këtu?! Sulmi i Hamasit ndaj Izraelit dhe ofenziva e Izraelit në Gaza si kundër përgjigje, është një tjetër përshkallëzim i rradhës së një konflikt të gjatë, që ka lënë tash me mijëra të vdekurContinue Reading

Sticky

Presidenti Joe Biden lidhi luftërat në Ukrainë dhe Izrael së bashku, gjatë një fjalimi në Zyrën Ovale ditën e enjte, duke i bërë një thirrje të pasionuar popullit amerikan për të mbështetur dy demokracitë tjera që ai thotë se po përballen me kërcënime ekzistenciale. Presidenti paralajmëroi se SHBA dhe demokracitëContinue Reading

Sticky

Parlamenti Evropian (PE) ka dënuar ashpër sulmin ndaj policisë në Banjskë të Zveçanit më 24 shtator, duke e quajtur sulm terrorist dhe ka kërkuar përgjegjësi nga Serbia nëse dëshmohet lidhja e drejtpërdrejtë e Beogradit me këtë ngjarje. Këto janë përfshirë në rezolutën për zhvillimet në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë dhe zhvillimeveContinue Reading

Sticky

Nga URIM HASIPI– Artan Grubi është zëvendëskryeministër apo menaxher marketingu në Bechtel–Enka?! Nga se, kjo qeveri e ka humbur rrugën në oborrin e vet, kjo nuk është lajm! Seç, kjo qeveri nuk ka asnjë lidhje me realitetin, edhe kjo nuk përbën më lajm. Sot, sërish shumë portale publikuan ftesën eContinue Reading

Sticky

Analisti polak Jakub Bielamowicz në një postim në X thotë se BE-ja po humb dita ditës kredibilitetin e saj në Ballkanin Perëndimor. Derisa Aleksandër Vuçiq takohet me klientët e tij ndërkombëtar Putinin dhe Xi në Pekin, Emmanuel Macroni kërcënon të pezullojë në mënyrë të paligjshme liberalizimin e vizave për Kosovën,Continue Reading

Sticky

“Pasi presidenti i Serbisë, Vuçiq është i zënë në Kinë duke takuar superfuqitë lindore, i ofrova kryeministres Bërnabiq nëse ajo është e gatshme të nënshkruajë marrëveshjet e Brukselit dhe Ohrit”. – tha në Tiranë Kryeministri i Kosovës Albin Kurti.Continue Reading

Sticky

Radoiçiqi mbetet i lirë në Serbi. Ende nuk ka pasoja për Beogradin nga Britania, SHBA dhe BE, pavarësisht vrasjes së një oficeri të policisë për armatosjen e paraushtarakëve, rrëmbimit të policëve, as rolit në plagosjen e rëndë të trupave të NATO-s. Megjithatë, Kosova mbetet nën sanksionet e BE-së.Continue Reading

Sticky

Shumica e polakëve votuan për ndryshim. Ata duan një Poloni të fortë, të qëndrueshme dhe të orientuar drejt së ardhmes në zemër të BE-së. Polakët zgjodhën shtetin e së drejtës, gjykatat dhe mediat e lira, një ushtri apolitike dhe demokraci. Ata zgjodhën Evropën. Exit poll në Poloni tregon se opozitaContinue Reading

Sticky

Pentagoni ka urdhëruar një grup të dytë sulmues të aeroplan mbajtëses në Mesdheun lindor, pranë Izraelit për të penguar Iranin ose Hezbollahun nga bashkimi në konfliktin Izrael-Hamas, sipas zyrtarëve amerikanë. Një zyrtar i lartë amerikan i tha ABC News se, grupi sulmues i avionëve USS Eisenhower do të urdhërohet nëContinue Reading

Sticky

Nga Urim Hasipi- Pavarësisht se unë nuk pajtohem në shumë segmente dhe mënyrën e politikbërjes të kësaj qeverie, si dhe pa dallim se nga cilët parti janë ministrat, por megjithatë gjesti i sotëm i zëvendëskryeministrit Fatmir Bytyqi, është për të përshëndetur. Ai shmangu provokimin e rradhës nga një mediumi nacional,Continue Reading

Sticky

By Blerim Abedini, ISSD-NM, London–The last decades are times of turbulences that reflect the crucial socio-economic events of the last century. Such trends, known from the last century, are defocusing today’s man from true values. The synergy that directs social developments towards the stable epicenter causes some periodical deformations. AlthoughContinue Reading

Sticky

Si mund të konsultohesh dhe të hartosh ligj me atë që shkel ligjin? Nga Urim Hasipi Se në çfarë derexhe ka rënë Ministria e Ekonomisë, nuk duhen shumë njohuri në sferën e ekonomisë për të deshifruar manipulimin që e bën Ministri i Ekonomisë Bekteshi Kreshnik. Ai gjatë tërë kohës manipulonContinue Reading

Sticky

Nga Nijazi Muhamedi- SHQIPTARËT NË UKRAINË: NGA “NJEREZ TË BRAKTISUR, TË HARRUAR” TEK ETNONIMI “SHQIPTAR” DHE GLOTTONIMI (EMRI I GJUHES)-GJUHA JONE SHQIPE.-Dr. NATALIA BICHURINA, UNIVERSITETI I LOZANES… — SHQIPTARET NË MAQEDONI: NGA “GJUHA SHQIPE” ME EMER TEK FSHEHJA E EMRIT TE SHENJTË TË GJUHES SHQIPE: “GJUHA E “POPULLATËS QË PËRBENContinue Reading

Sticky

Nga Muhamer Pajaziti- Kryeministri Aleksandar Vuçiq është ideatori i Ballkanit të Hapur, një nismë që gjoja synonte të krijonte një zonë të lirë ekonomike më të integruar, si model i bashkimit doganor në Bashkimin Evropian. Në këtë rrugëtim, ai me argatët e tij, po paraqitej si engjull dhe si liberalContinue Reading

Sticky

Situata në Kosovë është vërtet shqetësuese dhe më kujton fillimin e pushtimit rus në Ukrainë në vitin 2014. Stili i përfshirjes duket i njohur, sikur dikush po vepron sipas modeleve të sjelljes së z. Vlladimir Putin. Nuk e përjashtoj që Rusia me ndihmën e përfaqësuesve të saj në Ballkan poContinue Reading

Sticky

Dimitar Bechev: Ballkani është pafundësisht më paqësor se tre rajone fqinje: Eksperti nga Bullgaria Dimitar Bechev në rrejtin X ka shkruar se Ballkani është pafundësisht më paqësor se tre rajone fqinje: Evropa Lindore (Ukrainë), Kaukazi Jugor (Karabaku, Osetia JUgore) dhe Lindja e Mesme. Gjeografia është fati, thonë edhe turqit. TheContinue Reading

Sticky

Ripost, (JANAR 13, 2023) Elementë të veprimit të dikurshëm rus në Donbas, Serbia po mundohet t’i manifestojë me shfrytëzimin e dobësive të Kosovës në bisedime, duke i bërë barrikadat si pikë të nxehtë të pozicionit serb dhe përdorimin e serbëve në veri. Përsëritja e strategjisë dhe taktikave ruse në KosovëContinue Reading

Sticky

Presidenti amerikan Joe Biden u takua sot me presidentin gjerman Frank-Walter Steinmeier në Shtëpinë e Bardhë për të përkujtuar Ditën gjermano-amerikane. Ndërsa presidentët e shënuan këtë rast, ata bënë riafirmimin e lidhjeve të forta midis Shteteve të Bashkuara dhe Gjermanisë, duke përfshirë koordinimin e ngushtë në NATO dhe në organizatatContinue Reading

Sticky

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani tha të enjten në Samitin e Komunitetit Politik Evropian (EPC) në Granada, se Serbia po planifikon të rimarrë pjesë të Kosovës, dikur një provincë e Serbisë, dhe mënyra se si Beogradi po përgatitet për ta bërë këtë i tingëllon asaj shumë të ngjashme me mënyraContinue Reading

Sticky

Gazeta autoritative gjermane “Der Spiegel” raporton se Gjermania dëshiron të dërgojë 150 trupa shtesë të Bundeswehr-it në (NATO-KFOR), Kosovë në krye të 85 të pranishmëve tani, për të lehtësuar një kontingjent austriak në vitin 2024. (@ISSDMacedonia)Continue Reading

Sticky

Nga Nijazi Muhhamedi- Nga aktiviteti i Ambasadores së SHBA-ve, rezidente në Maqedoninë juglindore që mbulon edhe Shkupin..!!! Aktiviteti i ambasadës vazhdon!!! https://www.facebook.com/1806787261/posts/pfbid02NdQ7sm6DmNVoWGVSQoMhPcnwK9s6rDBQLTJ5mQk19WArAXgpYh6oU1CNaZ3TRc7l/?app=fblContinue Reading

Sticky

Senati amerikan konfirmoi emërimin e James O’Brien si Ndihmës Sekretar i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë. Emërimi i tij u mbështet nga 67 senatorë, ndërsa kundër tij u shprehën 31 anëtarë të Dhomës së Lartë të Kongresit. O’Brien do të zëvendësohet nga Juri Kim, ish-ambasadorja e SHBA-së në Shqipëri, siContinue Reading

Sticky

“Serbia është bërë pika hyrëse e Rusisë në Ballkanin Perëndimor dhe ekzistenca e mediave të kontrolluara nga Moska është një problem i madh për rajonin”,- tha James Rubin, koordinator i Qendrës për Angazhimin Global të Departamentit të Shtetit. “Serbia është i vetmi vend në rajon që nuk i ka mbyllurContinue Reading

Sticky

Nga Urim HASIPI- Pavarësisht se disa nga kryetarët e partive politike shqiptare thonë se kanë komunikim ndërmjet tyre pa marrë parasysh se janë në pushtet ose në opozitë, megjithatë politikbërja dhe interesat partiake kanë zhbërë edhe kuptimin se pse ekzistojnë partitë politike shqiptare në Maqedoninë e Veriut. Nuk janë tëContinue Reading

Sticky

“Kosova ka qenë prej kohësh një aleate e fortë e Shteteve të Bashkuara dhe NATO-s dhe bota e lirë është e përkushtuar ndaj sovranitetit të tyre. Çdo agresion ndaj Kosovës nga shtetet e mbështetura nga Rusia është i papranueshëm dhe kërcënim për sigurinë globale”, ka theksuar në platformën X, përfaqësuesjaContinue Reading

Sticky

Dimitar Medvedevi, nënkryetar i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, ka lëshuar një paralajmërim të ashpër se Rusia do t’i konsiderojë fabrikat gjermane të prodhimit të raketave si “objektiva legjitime” nëse Gjermania furnizon Ukrainën me raketa me rreze të gjatë veprimi Taurus. Deklarata erdhi pasi Marie-Agnes Strack-Zimmermann, kryetare e Komitetit tëContinue Reading

Sticky

“Pas një kërkese urgjente të NATO-s, kam autorizuar aktivizimin e një batalioni të ushtarëve britanikë për të ruajtur paqen në Kosovë”- tha ministri i Mbretërisë së Bashkuar Hon Grant Shapps. “Në ditët në vijim, qindra burra dhe gra do të vendosen për të garantuar sigurinë dhe lirinë e të gjithëveContinue Reading

Sticky

“Ja kao Srbin i moja porodica kao srpska sigurnije se osjećamo na Kosovu nego u Srbiji. Kako je to jednom prije nego što je ubijen rekao Oliver Ivanović: Srbi na sjeveru Kosova nemaju problem sa Albancima. Oni imaju problem sa Srpskom Listom i vladom u Beogradu” kazao je za @IstragaBContinue Reading

Sticky

“Duhet të shmanget përshkallëzimi i mëtejshëm i situatës në mes Serbisë dhe Kosovës”- ka njoftuar MPJ e Gjermanisë. “Është e rëndësishme që Serbia të reduktojë trupat e saj në kufirin me Kosovën pa vonesë. Së bashku me partnerët tanë, ne jemi në kontakt të drejtpërdrejtë me palët e përfshira. ProcesiContinue Reading

Sticky

https://kryeministri.rks-gov.net/en/blog/statement-of-the-government-of-the-republic-of-kosova-regarding-the-movement-of-military-units-of-serbias-armed-forces-toward-the-border-with-the-republic-of-kosova/Continue Reading

Sticky

By Blerim Abedini ISSD-NM, London, United Kingdom-The different viewpoints that we come across in social networks and even traditional news, have hidden reserves of interest. Social networks in the world operate in separate groups, in terms of national as well as professional work. So, sub-categories on the Internet presenting membersContinue Reading

Sticky

Sekretari i Departamentit të Shtetit Antony Blinken ka biseduar sot me presidentin serb Aleksandër Vuçiq për të nënvizuar nevojën e menjëhershme për të ulur tensionet me Kosovën dhe për të kërkuar llogari nga ata që janë përgjegjës për sulmet e fundit të dhunshme. Blinken gjithashtu ka theksuar rëndësinë e zbatimitContinue Reading

Sticky

“Tani që skenari i fajësimit të Vulinit për amnistinë e Vuçiqit dështoi, Serbia po kërkon dëshpërimisht mënyra për të nxitur një skenar ku KFOR-i merr veriun dhe zëvendëson policinë e Kosovës, si reaguesi i parë i sigurisë, duke i shtuar një nyje të re dialogut tashmë të komplikuar nga gjendjaContinue Reading

Sticky

Nga Ruben Avxhiu- Po merresha me diçka tërësisht tjetër kur po nuk ndjenja dot pa i shkruar disa rreshta për komentin e Veton Surroit sipas të cilit si glorifikimi i terroristëve serbë në Kosovë ashtu edhe ai i shqiptarëve të armatosur në Kumanovë është i gabuar. E kuptoj dëshirën eContinue Reading

Sticky

Nga Jusuf Buxhovi- Aspekti historik, diplomatik dhe politik i një prapaskene kundër shtetit të Kosovës, që siç u pa këto ditë me aksionin terrorist në Veri mbetet veprim aktiv i politikës së Beogradit në përputhje edhe me interesat e Rusisë për ruajtjen e sferave të interesit në rajon… Serbia, tashmëContinue Reading

Sticky

“Ky filmim është jashtëzakonisht serioz. Do të ndryshojë tërësisht dinamikën politike në Kosovë. Lista Srpska ka përfunduar dhe Serbia është kapur me pantallona të ulura në një operacion të stilit të Krimesë”, -ka nënvizuar analisti holandez Rainier Jaarsma. (@CSSDMacedonia-Hubspot) https://x.com/RJaarsma/status/1706632929001062760?s=20Continue Reading

Sticky

Ministri polak i Mbrojtjes Mariusz Błaszczak njoftoi se Polonia së shpejti do të ketë 96 helikopterë Apache. Kjo do të jetë flota më e madhe e këtyre helikopterëve jashtë SHBA-së. Si pjesë e marrëveshjes së parë të nënshkruar sot, një qendër shërbimi për pjesët kryesore për Apache do të krijohetContinue Reading

Sticky

Selim Ibraimi: “Deklarata e sotme e Departamentit të Shtetit gjithashtu tregon se ShBA dhe BE do të vazhdojnë lojën e përkëdheljes ndaj qeverisë serbe dhe Vuçiqit”Continue Reading

Sticky

Serbia ka humbur çdo pretendim territorial ndaj Kosovës për dy arsye: Së pari, si rezultat i heqjes së paligjshme të autonomisë së ish-krahinës, e cila ishte një shkas i rëndësishëm për shpërbërjen e Jugosllavisë. Së dyti, si rezultat i krimeve të luftës kundër popullatës shumicë shqiptare të Kosovës. https://x.com/StephanIsrael/status/1704958245335396654?s=20Continue Reading

Sticky

Urim HASIPI-“Tetova duhet të çlirohet nga retorika nacionaliste”. Për kënd e keni këtë mesazh ministre e kulturës e Maqedonisë së Veriut (Bisera Kostadinovska-Stojçevska)? Kujt i adresohet ky mesazh i juaj në pres konferencën e sotme. Mendoj se fjalia juaj është retorikë nacionaliste, paragjykuese dhe ofenduese parasegjithash për qytetarët e Tetovës!Continue Reading

Sticky

“Unë sot fola me presidentin e Azerbajxhanit z.Aliyev dhe i kërkova që të ndërpresë menjëherë veprimet ushtarake në Nagorno-Karabah. Është thelbësore që Azerbajxhani të de-eskalojë situatën për të promovuar një zgjidhje paqësore të konfliktit”- deklaroi Sekretari Amerikan i Departamentit të Shtetit Antony Blinken. https://x.com/SecBlinken/status/1704259914208604410?s=20Continue Reading

Sticky

Në skenën letrare shqiptare, një emër i njohur po vazhdon të dalë në pah për kontributin e tij ndaj historisë, kulturës dhe diaspores shqiptare. Gazetari dhe publicisti i njohur, Dashnim Hebibi, ka bërë një veprim të rëndësishëm në botën e letërsisë me ribotimin e tre librave të tij të njohur:Continue Reading

Sticky

Serbia ka të ngjarë të mbajë zgjedhje të parakohshme vitin e ardhshëm si përgjigje ndaj presionit në rritje nga partitë opozitare, tha presidenti Aleksandar Vuçiç të dielën vonë. “Do të kemi zgjedhje, unë jam gati”, tha Vuçiq për televizionin Pink me qendër në Beograd. Ai tha se zgjedhjet do tëContinue Reading

Sticky

Sekretari amerikan i Shtetit Anony Blinken tha se Millorad Dodik i Republika Srpska po e vë Bosnjën dhe Hercegovinën në rrezik të madh. Blinken i bëri këto komente gjatë një konference të përbashkët shtypi me ministren e Jashtme gjermane Ana Baerbock në Uashington. https://www.state.gov/secretary-antony-j-blinken-and-german-foreign-minister-annalena-baerbock-at-a-joint-press-availability-3/.Continue Reading

Sticky

Dr. Selim Ibraimi- Ndërsa i afrohemi dekadës së tretë të këtij shekulli, vështirësitë në të kuptuarit, zbatimin praktik dhe funksionimin e institucioneve demokratike vazhdojnë të jetë një ndër pengesat kryesore të qeverive në kuadër të rreshtimeve gjeopolitike. Në përgjithësi nga SHBA-të, Evropa Perëndimore e më gjërë shihet se ka njëContinue Reading

Sticky

Josep Borrelli të enjten edhe një herë e bëri kryetarin e qeverisë së Kosovës Albin Kurti kokë turku për faktin se dialogu i sponsorizuar nga BE-ja ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës nuk po bën ndonjë përparim. Megjithatë, është strategjia e Borrelit për të ushtruar presion në mënyrë të njëanshme ndaj Kosovës,Continue Reading

Sticky

Nga Ramazan Bekteshi- Jeta e shqiptarit si e dallëndyshes, ata po migrojnë nga foletë e tyre, të mallëngjyer, me lot, për tu kthyer sërish në behar. Pse shqiptarët u shnëdruan në shtegtarë të detyruar apo pasionant më shumë se fqinjtë, ata sikur kanë krijuar një kod unik të navigacionit, njëContinue Reading

Sticky

Selim Ibraimi- Ekziston ende një dilemë në opinion nëse do të ndodhë integrimi i Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian (BE). Zyrtarët e BE-së së fundmi kanë propozuar një datë anëtarësimi të vendeve të rajonit- atë të 2030-ës. Sa është reale 2030-ta nuk dihet, duke marrë parasysh mungesën e shtetit tëContinue Reading

Sticky

Në librin “Verbëri e lumtur”, autori Dariusz Tolczyk i eksploron reagimet perëndimore (dhe mungesën e tyre) ndaj krimeve sovjetike që nga Revolucioni Bolshevik deri te rënia e komunizmit sovjetik. Në këtë mënyrë i kuptojmë motivet ideologjike, politike, ekonomike, kulturore, personale dhe të tjera që qëndrojnë pas këtij fenomeni të çuditshëmContinue Reading

Sticky

Kongresi i SHBA sapo miratoi shitjen e 96 helikopterëve sulmues Apache AH-64E, së bashku me radarë dhe raketa të ndryshme, në Poloni. Ministri polak i Mbrojtjes @mblaszczak tha se negociatat për çmimin tani do të fillojnë. Çmimi i pritshëm është rreth 10 miliardë dollarë. Ndërsa Evropa Lindore riarmatoset në përgjigjeContinue Reading

Sticky

Ilaz Kadriu– Problemi shqiptar në Maqedoni është shumëdimensional. Velesi është një prej tyre dhe më akut. Por, gjersa përfaqësuesit shqiptarë në Maqedoni qëndrojnë pasivë në zgjidhjen kushtetuese të problemit shqiptar, atëherë do të kemi Veles, Prilep, Manastir, Ohër, pse jo edhe Kërcovë, Gostivar, Tetovë ,…, ku asnjë proces gjyqësor nuk zhvillohetContinue Reading

Sticky

Për kauzën shqiptare, shqiptarët gjithmonë janë të vetmuar Nga Urim HASIPI– Ngjarjet e fundit lidhur me gjimnazin e Velesit, ku nxënësit shqiptar nuk mund të shkollohen në gjuhën e tyre amtare, treguan edhe njëherë se në këtë diskriminim ka gisht shteti, pushteti, akademia e shkencave, intelektualët maqedonas, mediat në gjuhënContinue Reading

Sticky

Додека ги знаат виновниците за УБИСТВОТО ВО МОДУЛАРНАТА БОЛНИЦА ВО ТЕТОВО, полицијата и надлежните сеуште трагаат по непознатото лице кој држеше знаме на “Велика Албанија” при посетата на премиерот на Косово во Тетово… https://www.facebook.com/arianitContinue Reading

Sticky

With its title borrowed from Machiavelli, The Persian Prince goes far beyond Machiavelli’s wildest imagination as to how to rule the world. Hamid Dabashi articulates a bold new idea of the Persian Prince—a metaphor of political authority, a figurative ideal deeply rooted in the collective memories of multiple nations, and a literaryContinue Reading

Sticky

Arianti Xhaferi– Prokurorët dhe gjykatësit nuk do ju ofrojnë drejtësi viktimave të Modularit, Durmo Tursit, Besa Transit, Zhan Mitrevit, Onkologjisë (etj) derisa s’do bëhen viktima të krimeve të tilla vetë prokurorët, gjykatësit apo më të dashurit e tyre… A thua vallë duhet t’u digjet shpirti atyre që ta kuptojnë rolinContinue Reading

Sticky

Nazif Zejnullahu– Kur kalon nëpër Zajaz (si dje, për shembull), shiko dhe plas: shtëpi të ndërtuara tek e tek, me qindra metra larg njëra-tjetrës, me roleta (grila) të lëshuara kushedi kur, me bar të rritur para dyerve, me ndonjë njeri tek-tuk nëpër rrugën e pluhurosur dhe pa asnjë trotuar përContinue Reading

Sticky

While the pharmaceutical industry makes record profits, millions of Americans are forced to choose between paying for medications they need or paying for food, rent, and other necessities. Those days are ending.Continue Reading

Sticky

Без книги за учениците, без лекови за болните, без независни обвинители и судии, со само воза што се движат со брзина од 20 км. на час, со изгорена и повеќе пати украдена пошта, со 0% доверба на народот во обвинителите и судиите, со секојдневни коруптивни скандали и афери на државниContinue Reading

Sticky

Selim Ibraimi- Diplomati amerikan Gabriel Escobar mbërriti në Maqedoninë e Veriut me një detyrë të vështirë për të bindur liderët e opozitës që të votojnë ndryshimet kushtetuese. Opozita maqedonas ka thënë se presionet nuk do të kenë sukses. SHBA dhe BE kanë qenë shumë të qarta për identitetin maqedonas, porContinue Reading

Sticky

Udhëheqësi mercenar i Wagnerit, kryengritësi rus, Yevgeny Prigozhin vdiq të mërkurën. Agjencia e aviacionit civil të Rusisë tha se ai ishte në një aeroplan që u rrëzua në veri të Moskës, duke u vrarë të 10 personat në bord. Prigozhin bëri emrin e tij si shefi mercenar profan dhe brutalContinue Reading

Sticky

Од Арсим Зеколи- Српската стратегија која започна со “нико не сме да вас бије” сега ширум регионот – а особено во Босна, Косово, Црна Гора, Македонија – се надополнува со “нико не сме да критикује, нико не сме да Србија одбије”. Позадината на таа стратегија е копирана од нацистичката политикаContinue Reading

Sticky

Qeveria kosovare duhet të mënjanojë një konferencë ndërkombëtare të Fuqive të Mëdha për pjesën veriore ose një Dejton të dytë. Një konferencë e tillë do të kishte pasoja fatale. Takimi i fundit serbo-maqedonas në kuadër të “Ballkanit të Hapur” është një tregues se një aleancë sllave është në ngritje, eContinue Reading

Sticky

Nga Urim Hasipi, Tetovë Rruga Tetovë-Prizren duhet të bëhet edhe atë bile më shpejtë për inat të analistëve të Kosovës. Ditëve të fundit, pasi e kanë bërë bërllog skenën mediatike në Kosovë, po mundohen të fusin hundët edhe këndej në oborrin tonë. Këta janë analistët e Kosovës, që ndër viteContinue Reading

Sticky

Veprimtari shqiptaro -amerikan Ramazan Bekteshi në një postim në platformën Twitter (X), ka shkruar se vizita e kryeministrit Albin Kurti në Maqedoninë e Veriut në mënyrë të arsyeshme është një thirrje zgjimi për BDI-në. “Duke pasur parasysh prioritetet e tyre se si të shumohen miliona dollarë në kurriz kombëtar tëContinue Reading

Sticky

Nga Jusuf Buxhovi- Kryengritja shqiptare e verës së vitit 1912 e drejtuar nga Hasan Prishtina, mbas luftimeve të vazhdueshme në pjesën më të madhe të vilajetit të Kosovës, me ç’rast një nga një nga kryengritësit u morën Prizreni, Gjakova, Peja, Ferizaj dhe së fundi Prishtina, detyroi Perandorinë Osmane që tëContinue Reading

Sticky

Селим Ибраими од Институт за безбедносни студии и развој од Тетово, вели дека двете најсериозни партии на Албанците се ДУИ и Движењето БЕСА, на другите ќе им треба време да се консолидираат и етаблираат. Но, едно е сигурно дека нивната улога ќе биде деструктивна за албанскиот електорат во Северна Македонија,Continue Reading

Sticky

Pasi Serbia pushtoi shumë pjesë të territoreve të banuara nga shqiptarët në vitin 1878, një valë e madhe refugjatësh (muhaxher) shkoi në Kosovë, por një grup migroi në Anadoll. Në këtë dokument, ata që shkonin në Anadoll urdhëroheshin të ktheheshin pasi “nuk mund të merreshin vesh me të tjerët”.Continue Reading

Sticky

Përkujtesë historike: Kryengritja e “Ilindenit” 2 gusht 1903 Jusuf Buxhovi– Kryengritja e “Ilindenit” e 2 gushtit 1903, u iniciua nga Bullgaria po u përkrah me të madhe nga Serbia dhe Greqia , meqë kishin interesat që çështja e Maqedonisë të humbte tretmanin e çështjes shqiptare, për t’u kthyer në njëContinue Reading

Sticky

Selim Ibraimi- Kur bashkëpunëtori i ngushtë i Josip Broz Titos, Millovan Gjillasi u përjashtua nga Partia Komuniste Jugosllave (PKJ) në vitn 1954 dhe u burgos nga autoritetet sepse në librin e tij “Klasa e Re”, kritikoi komunizmin dhe organizimin e jetës shoqërore në-ish-Jugosllavi, një rol të madh që Gjillasi tëContinue Reading

Sticky

Nga Selim Ibraimi- Gazetaria në Kosovë është në gjendje të tmerrshme. Joprofesionistë dhe individë jashtë standardeve profesionale dhe morale, janë shfaqur në opinion për të bërë “gazetari”. Të ashtuquajturit gazetarë profesionistë të cilët prej vitesh janë përpjekur të përfaqësojnë llojin e gazetarisë “të pavarur”, sot nuk janë në funksion tëContinue Reading

Sticky

By Dr. Selim Ibraimi- Journalism in Kosova is in a terrible state. Non-professionals and individuals outside the professional and moral standards, have appeared in the opinion to do “journalism”. Unprofessional and biased so-called journalists, who for years have tried to represent the type of “independent” journalism, today are not onContinue Reading

Sticky

By Blerim Abedini, Birmingham, United Kingdom- We hear different rhetoric about corruption, but in any case, what resonates more with a person is individuality and not nationality, his ego to get rich at the expense of others, people who have no motivation for work, with low education, or with fakeContinue Reading

Sticky

SELIM IBRAIMI- Përparimi në teknologji barazohet me avancimin në probleme të reja që kanë vështirësi të zgjidhen në një shkallë të barabartë në të gjithë botën. Për këtë përparim, shtetet dhe kompanitë prestigjioze kanë investuar me vite. Inteligjenca artificiale (AI), po e ndryshon komunikimin tonë me institucionet dhe më gjërë.Continue Reading

Sticky

Një pyetje logjike pse Arianit Hoxha i L. BESA-s nuk po mbështet opozitën e ‘madhe’ shqiptare ose shkurt nuk e mbështet liderin Billal Kasami? – BDI dhe LSDM- kanë interes të jashtëzakonshëm të fillojnë një përçarje në opozitën tashmë të pakonsoliduar. – A mund të konsiderohen sjelljet aktuale të z.Continue Reading

Sticky
Dr. Selim Ibraimi

(Selim Ibraimi)- Ndërsa zërat për unitet në partitë opozitare shqiptare në Maqedoni të Veriut po rriten, disa pyetje mbeten të hapura të cilat kërkojnë përgjigje. Le të shkojmë te një pyetje. A do të mund të qëndrojnë bashkë tre liderët Kasami, Gashi dhe Mexhiti deri në fund të betejës, paContinue Reading

Sticky

Ndonëse kthimi në idenë për copëtimin e Kosovës do të jetë një ndër temat e tjera që do të vazhdojë ta prekin Prishtinën, BE dhe SHBA-në, me veprimet e fundit shihet se nuk kanë më interes për Kosovën si tërësi. Duke pritur që ngjarjet të ndryshojnë në favor të Kosovës,Continue Reading

Sticky
Dr. Selim Ibraimi

Nga Selim Ibraimi- Papritmas bëri thirrje për kryengritje. Të gjithë i besuan në atë kohë. Qëndrimi në pushtet e kishte transformuar njeriun e butë të luftës në një njeri të egër. Bizneset e pas luftës e kishin bërë të pamëshirshëm. Por, derisa koha e kishte nxjerrë jashtë vetes, një gjëContinue Reading

Sticky
Dr. Selim Ibraimi

SELIM IBRAIMI- Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç paralajmëroi Perëndimin se do të ndalojë eksportin e armëve dhe të municionit. Kjo është mjaft e kuptueshme se Beogradi qysh herët nëpërmes kompanive të treta, ka shituar armë që më pas janë dërguar në Ukrainë. Në mungesë të armatimit të mjaftueshëm për ushtrinëContinue Reading

Sticky

Nga Blerim Abedini, Birmingham, Britani e Madhe-Shoqëritë që janë të zhvilluara ndiqen nga dinamizmi i vazhdueshëm kohor. Kjo është arritur për një periudhë të gjatë kohore, duke rezonuar faktorët e ndryshëm kohorë, me një interakcion të vazhdueshëm me qëllim për të kapërcyer prapavajtjen.Jo rastësisht takova diversitet racorë para një qendreContinue Reading

Sticky

 Blerim Abedini, ISSD-NM– Në prag të reformave politike siç duket, nevojat për adaptimin e dukurive natyrore paraqiten si proces i pandashëm. Rreshjet e mëdha në stinën e pranverës sollën dëme materiale në të gjithë Ballkanin Perendimorë. Një moment politik jo i parashikuar nga përfaqsuesit e kuvendeve popullore! Tranzitimi ekonomik që kaContinue Reading

Sticky

Nën drejtimin e Dinastisë së Nemanjëve, perandoria serbe arriti shtrirjen e saj më të madhe duke u zgjeruar mbi kurrizin e popujve të tjerë të Ballkanit. Dinastia serbe mori në qafë shumë etni që ishin bërë pjesë e perandorisë serbe. Politika e vardisjes perëndimore duket e pasuksesshme dhe pa garanciContinue Reading

Sticky

NIJAZI MUAHMEDI- Pasiviteti i OSBE-së, në KRYE të së cilës tash është Maqedonia, lidhur me krizën në veriun e Mitrovicës, DHE ME “MOTON” PËR NJERËZIT ËSHTË FJALA”, është shumë i pakuptueshëm. Pas KFORI-IT OSBE BASHKË ME TË AJO DUHEJ TË ISHTE DHE TË JETË ATY NATË E DITË, MENDOJ PËRContinue Reading

Sticky

Nga Daut Dauti- Tendenca e SHBA-ve dhe UE-së për ta larguar Serbinë nga Rusia në disfavor të shqiptarëve, është naive dhe e tejkalon edhe kufirin e komedisë. Një gjë të tillë mund ta besojnë vetëm ata që nuk e njohin historinë e Serbisë dhe Ballkanit. Serbia, që nga themelimi siContinue Reading

Sticky

Nga Jusuf BUXHOVI– NGJARJE MADHORE QË VURI NË BINARËT HISTORIK PAVARËSINË KOMBËTARE Paqja e Shën Stefanit dhe realitetet e krijuara prej saj, të cilat më së shumti qëllonin Shqiptarët dhe interesat e tyre, shtruan nevojën për një veprim të përbashkët të të gjitha forcave shqiptare, pavarësisht bindjeve dhe qëndrimeve qëContinue Reading

Sticky

Open Letter: Albanian-American Community Calls for U.S. State Department Firm Support for the Republic of Kosova. 40 Albanian American community leaders, business leaders, academics, and practitioners from 10 U.S. States call for greater U.S. State Department support for Kosova. (@CSSDMacedonia)Continue Reading

Sticky

Nga Remzi Salihu– 1. Sot, për t’i kuptuar fenomenet drejtë e mbarë, duhet të kërkohen një varg metodash profesionale e shkencore në shqyrtimin e tyre të saktë. Ka fenomene pozitive dhe negative që e tundojnë njerëzimin. Ne për shqyrtim i kemi fenomenet negative që pengojnë zhvillimin normal të shoqërisë. Tanimë,Continue Reading

Sticky

(Selim Ibraimi)- Vazhdon të jetë shqetësuese për të gjithë nëse një ditë do të kemi një arsim të mirë pa ndërhyrjen e partive politike dhe grupeve të interesit brenda universiteteve. Në Maqedoninë e Veriut është koha për të bërë lëvizje të rëndësishme në lidhje me arsimin e pavarur dhe menaxhiminContinue Reading

Sticky

(Selim Ibraimi)–Çfarë po ndodh me strategun e shekullit, kryetarin e BDI- së Ali Ahmeti?! Asnjë fjalë e këshillë për qeverinë në Prishtinë. Ke ngrit shumë kombe e ke shkatërruar federata. Pse nuk flet asgjë? Kush të ka hidhëruar? Tani është koha e propozimeve tua. Ndihmo Kosovën, pasi Kosova nuk ështëContinue Reading

Sticky
Dr. Selim Ibraimi

(Selim Ibraimi)– Kryeministri maqedonas Dimitar Kovaçevski tha sot se VMRO-DPMNE nuk është kundër ndryshimeve kushtetuese. Deklarata mund të jetë një indikacion për mbështetje të VMRO-së të ndryshimeve kushtetuese me kusht. Situata më tepër shkon drejt një marrëveshje VMRO- LSDM rreth një date për zgjedhje të shpejta. Opozita shqiptare duhet tëContinue Reading

Sticky
Dr. Selim Ibraimi

SELIM IBRAIMI-Diplomacia perëndimore duket se ka gjetur një zgjidhje për krizën në veri të Kosovës. Diplomatët e lartë të BE-së, kancelari gjerman Schultz, presidenti francez Macron, presidentja e Kosovës Vjosa Osmani dhe ai serb Aleksader Vuçiq kanë rënë dakord për uljen e tensioneve në veri të Kosovës. Në këtë kuadër,Continue Reading

Sticky

Western diplomacy seems to have found a solution to the crisis in the north of Kosova. Senior EU diplomats, German Chancellor Schultz, French President Macron, Kosovo President Vjosa Osmani and Serbian Aleksader Vucic have agreed to reduce tensions in the north of Kosova. In this framework, senior American officials fromContinue Reading

Sticky

Nga Abdulla Mehmeti- PREAMBULA E KUSHTETUTËS AKTUALE ËSHTË NË KUNDËRSHTIM ME MARRËVESHJEN E OHRIT Pse u shtua (kontrabandua) ky tekst në Preambulën e Kushtetutës, në kundërshtim me Marrëveshjen kornizë të Ohrit: “…populli maqedonas, si dhe qytetarët të cilët jetojnë brenda kufijve të saj, të cilët janë pjesë e popullit shqiptar,Continue Reading

Sticky

Deputetja konservatore për Rutland dhe Melton, dhe Kryetare e Komisionit të Punëve të Jashtme të Britanisë së Madhe Alicia Kearns ka deklaruar në një postim në Twitter se “qëndrimi që po mbahet ndaj Kosovës është joproporcional”. “Mungesën e bllokimit ndaj Beogradit tregon mungesë ekuilibri dhe moskoherencë strategjike. Dështimi për tëContinue Reading

Sticky

Policia në Kosovë me gaz lotsjellës. Grupe të vogla të serbëve etnikë përpiqen të bllokojnë hyrjen në ndërtesat komunale. Kryetarët e komunave në veri të Kosovës kërkuan ndihmë policore që të mund të punojnë normalisht, sirenat u dëgjuan, qytetarët erdhën në ndërtesat komunale, ndërsa presidenti serb Aleksandar Vuçiq ngriti gatishmërinëContinue Reading

Sticky

Nuk besohet se shqiptarët do të kenë një konsensus për kërkesat e tyre gjatë ndryshimeve kushtetuese. Nëse 20-përqindëshi do të qëndrojë me vite, rasti do të shkojë në llogari të keqe të karrierës së kryetarëve partive në qeveri, të BDI-së dhe ASH-së, dhe shumë politikanëve të tjerë që flasin ndryshe paraContinue Reading

Sticky

Seancë dëgjimi në Senatin Amerikan “Vlerësimi i politikës së SHBA-së ndaj Ballkanit Perëndimor”. Drejtpërdrejt ndiqni dëshminë e Derek Chollet nga Departamenti i Shtetit dhe Gabriel Escobar, Zëvendës Ndihmës Sekretar për Ballkanin Perëndimor. (S.Ibraimi, @CSSDMacedonia) https://www.foreign.senate.gov/press/dem/release/sfrc-chairman-menendez-opening-remarks-at-full-committee-hearing-assessing-us-policy-towards-the-western-balkansContinue Reading

Sticky

Nga prof. dr. Muaz Agushi Në vitin 2023 do të jemi dëshmitarë të një sërë procesesh interesante ushtarake dhe politike në mbarë botën, por me siguri mund të themi se zgjedhjet më të rëndësishme të këtij viti do të jenë zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare të 14 Majit 2023 në Turqi.KyContinue Reading

Sticky

Nga Blerim Abedini, ISSD-North Macedonia– Zhvillimi i shoqërisë sfidohet me bariera që historikisht janë përsëritur për të penguar një progres që gjoja rezikonte krahinën, shtetin, perandorinë, etj.Kjo vetëdije e njeriut e cila buron nga interesat individuale të rezikuara, mund të gropoj një shoqëri të tërë. Sot ndeshemi me ndërgjegje tëContinue Reading

Sticky

Ndërmjetësi evropian Mirosllav Lajçak ka vizituar sot Mitrovicën ku është takuar me serbët lokalë, dhe ka realizuar po ashtu një takim edhe me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. “Për mua ishte e rëndësishme të vizitoja përsëri veriun e Kosovës dhe të bisedoja me bashkëbisedues të ndryshëm në mënyrë që tëContinue Reading

Sticky

Nuk ka indikacione se pas reagimit të zyrtarit të partisë Alternativa në Shkup, Zeqirija Ibrahimi, rreth asociacionit do të kemi ndonjë qasje të re nga politika shqiptare në Ballkan. Të gjithë kanë  frikë se mos po njollosen nga BE-ja dhe SHBA-ja dhe papritmas bëhen pjesë të listave të zeza. PolitikaContinue Reading

Sticky

“Menjëherë pas finalizimit të Marrëveshjes Themelore, Serbia filloi të shkelë dispozitat e saj. Në vetëm 2 javë, ajo mbushi 9 faqet e shkeljeve të listuara, të cilat përfshijnë ndërhyrjen në punët e brendshme të Kosovës dhe nxitjen e serbëve të Kosovës në kryengritje”, njoftoi në një postim Agron Bajrami ambasadorContinue Reading

Sticky

Kryeministri ka deklaruar se drafti i ASM të Komisionit të Menaxhimit është “thelbësisht e papajtueshme me Kushtetutën, me vlerat demokratike evropiane, me të drejtat e njeriut dhe të pakicave sipas standardeve evropiane. Krejtësisht e papranueshme për Kosovën demokratike, me orientim perëndimor. “Në thelb nuk jam dakord me draftin. Ai përfaqësonContinue Reading

Sticky

“Contemporary political systems” –The book represents a modest contribution to the study of a scientific field that is indispensable for students of the social sciences. I started from the fact that in the Albanian language, there is a lack of university literacy in this field.  On the other hand, in manyContinue Reading

Sticky

”Sistemet politike bashkëkohore”. Libri në fjalë paraqet një kontribut modest në studimin e një fushe shkencore që është mese e nevojshme për studentët e shkencave shoqërore. Unë u nisa nga ajo se në gjuhën shqipe ndjehet mungesë e theksuar e teksteve universitare nga kjo fushë. Nga ana tjetër, në shumëContinue Reading

Sticky

Nga Blerim Abedini, ISSD-NMBallkani akoma mban rëndësinë strategjike pasi që lidh rrugën kotinentale për Azi ose Lindjen e Afërt. Ndryshimet e ngadalshme janë shpesh të kritikuara nga faktorët ndërkombëtarë. Vërehet një hezitim për ndërrhyrje në proceset politike të së arrdhmes. Në mesin e tyre veçohet, Maqedonia e Veriut e cilaContinue Reading

Sticky

Daniel Serwer – April 25, 2023 – I’ve been too committed to book-writing to comment much lately, but the deteriorating situation in the Balkans prompts this post. Bosnia faces the risk of secession In Bosnia and Herzegovina, the Serb member of the state presidency, Milorad Dodik, is reiterating his intention to declare independence. He nominallyContinue Reading

Sticky

Nga Xhelal Zejneli– Më 19 prill të viti 2013, d.m.th. para dhjetë vjetëve, u nënshkrua në Bruksel ajo që u quajt Marrëveshje e parë mbi parimet e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, e njohur edhe si Marrëveshje e Brukselit, e arritur nën mbikëqyrjen e BE-së. Dialogu u udhëhoqContinue Reading

Sticky

Parlamenti serb hapi derën për tre deputetë rusë, të sanksionuar për mbështetjen e shkeljes së integritetit territorial të Ukrainës. Ata arritën në një delegacion katër anëtarësh që më 19 prill ku vizituan Kuvendin e Serbisë, dhe u pritën edhe nga kryetari i Kuvendit, Vlladimir Orliq. Delegacioni përfshinte anëtarë të KëshillitContinue Reading

Sticky

Udhëtimi pa viza për Kosovën në zonën Schengen. Rregullat e reja do t’i lejojnë mbajtësit e pasaportës së Kosovës jo më vonë se janari 2024 të udhëtojnë në zonën Shengen pa vizë për një periudhë qëndrimi prej 90 ditësh në çdo periudhë 180 ditore. https://www.schengenvisainfo.com/news/eu-council-presidency-parliament-agree-to-grant-kosovo-citizens-with-schengen-visa-free-entry-on-jan-1-2024-the-latest/Continue Reading

Sticky

Më 29 Prill 2023. Ditë e shtunë, ora 11.00 në Hotel Mediteran, i ftuar nderi: z. ILAZ KADRIU – Amerikë. ____________ ILAZ KADRIU u lind në fshatin Sërbicë të Kërçovës, sot Republika e Maqedonisë së Veriut, ku mbaroi shkollën tetëvjeçare. Në vitin shkollor 67/68 diplomoi me sukses të shkëlqyeshëm nëContinue Reading

Sticky

Zyrtarët amerikanë dhe evropianë u përpoqën të kuptonin se si dhjetëra dokumente të klasifikuara që mbulonin të gjitha llojet e mbledhjes së informatave inteligjente kishin hyrë në internet. Të shtunën, ndërsa zyrtarët amerikanë dhe aleatët e tyre u përpoqën të kuptonin se si dhjetëra dokumente të fshehta të inteligjencës kishinContinue Reading

Sticky

Nga Blerim Abedini, ISSD-NM Si që kishte thënë Nikollo Makiaveli se “njerëzit dinë të zgjedhin edhe të hidhurën për fatin e tyre”, e cila paraqiste një brengosje për Makiavelin që e bashkoi Italinë e asaj bote, e plagosur në beteja mes bashkësive qeverisëse regjionale, sot pohimi i tij se institucionet gjyqësoreContinue Reading

Sticky

Nuk mund të bëjmë shumë pa Evropën, tha presidenti i Republikës së Serbisë, Aleksandar Vuçiq, për RTS-në. Kreu i vendit deklaroi se “nuk ka rrugë tjetër dhe zgjedhje të madhe”. Vuçiq tha se Serbia po përpiqet dhe mund të jetë ende e pavarur. Megjithatë, shteti ballkanik nuk mund të japëContinue Reading

Sticky

Today, I am proud to welcome Finland as NATO’s 31st Ally.  Seventy-four years ago today—as the United States and 11 other nations came together to form the North Atlantic Treaty Organization—President Truman said, “if there is anything inevitable in the future, it is the will of the people of the world forContinue Reading

Sticky

“E përgëzova Presidentin Nisto në përfundimin e ratifikimit historik të pranimit të Finlandës. Mezi pres ta ngrejmë flamurin e Finlandës në selinë e NATO-s në ditët në vijim”, deklaroi Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg. “Së bashku jemi më të fortë dhe më të sigurt”. Finlanda do të bëhetContinue Reading

Sticky

Jakov Milatoviç ka fituar balotazhin e zgjedhjeve presidenciale në Mal të Zi, duke e mundur presidentin pro-perëndimor në vendin e vogël anëtar të NATO-s që ndodhet në gadishullin Ballkanik të Evropës. Milatoviç fitoi rreth 60% ndërsa Milo Gjukanoviç fitoi rreth 40%, sipas parashikimeve të lëshuara nga Qendra zakonisht e besueshmeContinue Reading

Sticky

SHBA-të vazhdimisht e kanë dënuar djegien kriminale të veturave në veri të Kosovës. Qeveria e Kosovës ka përgjegjësi të mbrojë qytetarët e saj dhe të sigurojë llogaridhënie për këto vepra kriminale. (@ISSDMacedonia)Continue Reading

Sticky

Kryetari i Komisionit për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (KSBE) Rep. Joe Wilson ka emëruar Dr. Steven P. Schrage si Drejtor Ekzekutiv. “Nuk ka pasur kurrë një kohë më kritike për misionin [KSBE].” https://www.csce.gov/international-impact/press-and-media/press-releases/steven-schrage-appointed-helsinki-commissionContinue Reading

Sticky

Коментар на Селим Ибраими – Во седиштето на ДУИ продолжија внатрешните консултации за (не) удвојувањето на позициите на партијата во огранокот Сарај, каде претседателот Али Ахмети се обидува да ја држи партијата под контрола и да спречи натамошен голем раскол. Сегашниот план на Ахмети очигледно е тешко да успее подContinue Reading

Sticky

Jusuf Buxhovi: “Macedonia – from antiquity to modern time”, published by “Jalifast Publishing”, Houston, 2021, page 667. Blerim MatoThe English edition of the voluminous work with 677 pages, “MACEDONIA – FROM ANTIQUITY TO OUR TIME” by the american publisher “Jalifat Publishing” abd author Jusuf Buxhovi, translated by Avni Spahiu, inContinue Reading

Sticky

Serbia po përpiqet të bëjë në Ballkan të njëjtën gjë që po bën Rusia në rajonin e saj, tha presidenti malazez Milo Gjukanoviç i cili ishte mysafir i Institutit të Paqes së Shteteve të Bashkuara. Agresioni rus kundër Ukrainës ndikon fuqishëm në rajonin e Ballkanit Perëndimor, ndërsa ndikimi më drastikContinue Reading

Sticky

by Ismet Fatih Čančar– U.S. President Joe Biden’s walk across a sunlit plaza of St. Michael’s Golden-Domed Monastery alongside his Ukrainian counterpart, Volodymyr Zelenskyy, on the eve of the one-year anniversary of Russia’s full-scale invasion of Ukraine sent a powerful signal to the Kremlin. Biden’s footsteps, while air-raid sirens screeched overContinue Reading

Sticky

Nga Blerim Abedini, ISSD-NM Në Greqinë antike gjatë rregullimit shoqëror demokratik, Aristoteli kritikoi këtë sistem shoqëror duke preferuar meritokracinë (Polity), tek e cila qeverisja do t’i takoj njerëzve më të aftë ose meritokratëve. Sot duke bërë analogji mes meritokracisë dhe teknokracisë gjejmë shumë gjëra të përbashkëta sesa demokracia që tregohetContinue Reading

Sticky

Numri i turistëve të huaj në Turqi u rrit për 21.35% në muajin shkurt, treguan të dhënat zyrtare të premten, pasi turistët vazhdojnë të dynden në vend pas një rënieje për shkak të pasojave të pandemisë. Türkiye ka parë një rimëkëmbje të plotë pasi numri i turistëve të huaj pranëContinue Reading

Sticky

Ambasadat e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara njoftojnë se, pas shtyrjes së zgjedhjeve komunale në dhjetor 2022, katër zgjedhje për kryetar bashkie dhe dy zgjedhje për asamble komunale do të zhvillohen më 23 prill 2023, në përputhje me kërkesat ligjore. “Na vjen keq që ListaContinue Reading

Sticky

Ambasadori amerikan në Serbi Kristofer Hill ka shpreh ngushëllime për viktimat që humbën jetën nga sulmet e fushatës ajrore të NATO-s më 24 mars 1999. “Ia kam kushtuar jetën diplomacisë – gjetjes së zgjidhjeve diplomatike për problemet në dukje të pazgjidhshme. Gjatë karrierës sime, kam mësuar se ndonjëherë diplomacia dështon.Continue Reading

Sticky

Nga Dr. Selim Ibraimi- (SHBA) Diplomacia serbe në Uashington po vazhdon të forcohet në krahasim me atë Kosovës, ku kemi një rënie të kapaciteteve brenda Ambasadës së Kosovës. Një përparësi të jashtëzakonshme këtu i kanë dhënë Serbisë dhe diplomatëve serbë, SHBA-të, duke i rivendosur marrëdhëniet në mes shteteve si dikurContinue Reading

Sticky

Gjeneral major Daniel Lasica, kreu i Drejtorisë së Planeve, Politikave, Strategjisë dhe Aftësive të Komandës Evropiane të SHBA-së, vizitoi Beogradin këtë javë për të riafirmuar forcën e partneritetit ushtarak SHBA-Serbi dhe për të eksploruar mënyra për të zgjeruar bashkëpunimin në mes dy shteteve. Në kuadër të angazhimit amerikan në Ballkn,Continue Reading

Sticky

“Fakti që të dyja vendet tani e arritën këtë marrëveshje, dhe duke supozuar se do ta zbatojnë atë do të lëvizë 5 vendet e BE-së drejt njohjes së Kosovës,” tha sekretari Amerikan i Departamentit të ShtetitAntony Blinken gjatë një seance dëgjimore në Senat. Sekretari Blinken mendon se edhe Serbia doContinue Reading

Sticky

Andrew Salerno-Garthwaite -Ream Base është një pasuri e fshehur për Kinën. Por me një sistem të ri të inteligjencës gjeohapësinore, operacionet mund të gjurmohen në kohë reale. ‘Wall Street Journal’ ishte e para që raportoi në 2019 se Kina kishte ngritur një bazë të dytë ushtarake në Kamboxhia, në bazënContinue Reading

Sticky

“Kosova dhe Serbia kanë rënë dakord për Aneksin Zbatues të Marrëveshjes për rrugën drejt normalizimit të marrëdhënieve”. “Palët janë angazhuar plotësisht të respektojnë të gjitha nenet e marrëveshjes dhe të zbatojnë detyrimet e tyre përkatëse në mënyrë të përshtatshme dhe në mirëbesim”,- tha Josep Borell. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq,Continue Reading

Sticky

Blerim Abedini, ISSD-NM Zhvillimet gjeopolitike në botë në shekullin tonë kanë rezultuar me formimin e shteteve të reja, shteteve multietnike, unione të reja shtetesh me vizion ekonomik, si dhe rajone të mëdha që u shëndruan në territore të banuara me kafshë të egra. Lufta e Ftohtë dhe proteksionizmi tregtar nëContinue Reading

Sticky

Këshilltari i Departamentit të Shtetit Derek Chollet ka biseduar sot para takimit të së shtunës në Ohër me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiç. “Bisedova me kryeministrin Albin Kurti për bisedimet e nesërme për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë përmes dialogut të lehtësuar nga BE.Continue Reading

Sticky

Në këtë ditë 32 vite më parë, më 15 mars 1991, Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëria rivendosën marrëdhëniet diplomatike. Pas 52 vitesh ndarje, ministri i Jashtëm shqiptar Muhamet Kapllani dhe Ndihmës Sekretari i Shtetit i SHBA-së Raymond G.F. Seitz nënshkruan Memorandumin e Mirëkuptimit në Uashington DC, i cili parashikonte hapjenContinue Reading

Sticky

E ardhmja e sigurisë kombëtare të SHBA-së varet nga aftësia e Pentagonit për të adoptuar teknologjinë e fundit. Epoka e konkurrencës së fuqive të mëdha është plotësisht në zhvillim e sipër dhe me siguri ka kaluar në një nivel më të rrezikshëm. Pushtimi i pajustifikuar i Rusisë në Ukrainë dheContinue Reading

Sticky

Kompania shtetërore e Serbisë Air Serbia do të forcojë rolin e Hungarisë si një portë hyrëse në BE për të arratisurit rusë, duke nisur 17 fluturime në javë për në Budapest. Përkundër sanksioneve ndërkombëtare kundër Rusisë, Air Serbia ka vazhduar të fluturojë midis Beogradit dhe Moskës. (S.I. @CSSDMacedonia)Continue Reading

Sticky

Diplomatët rusë të dëbuar nga BE-ja pas fillimit të luftës në Ukrainë u transferuan në ambasadën e Rusisë në Serbi. OSINT zbuloi lidhjet e tyre me Qendrën e 16-të të FSB-së, të akuzuar për hakerimin e kompanive bërthamore të SHBA-së, së bashku me Shërbimin e Inteligjencës së Jashtme të Rusisë.Continue Reading

Sticky

Pse jemi indiferent ndaj veprimtarisë së Isuf Azemit?! Pse ndodh kjo me shqiptarët dhe me historianët tanë?! Nga kush kanë frikë, apo janë të ndikuar nga politika?! Hafëz Jusuf Azemi, 103 vjeçar, një shekull në shërbim të çështjes shqiptare. Jetoi dhe veproi në SHBA. Fillimisht sfidoi mbretërine SKS, më vonëContinue Reading

Sticky

15-vjetori duhet të jetë një tregues për qeverinë e Kosovës dhe opozitën se treni është duke ikur, ndërsa si klasë politike nuk kanë shumë kohë të mendohen. SHBA-ja, përkundër urimeve të zakonshme protokollare, në fakt haptazi po e mbështet politikën serbe në Ballkan për enklava serbe. Qeveritë e Kosovës nëContinue Reading

Sticky

Shtetet e Bashkuara kundërshtojnë komentet e Presidentit të Republikës Srpska, Milorad Dodik, më 9 mars, me të cilën kërkoi të minonte Gjykatën Kushtetuese të Bosnjë dhe Hercegovinës si dhe bëri kërcënime të përsëritura për shkëputjen e Republika Srpskës nga Bosnja dhe Hercegovina. Neni III (3) i Kushtetutës së Dejtonit theksonContinue Reading

Sticky

Inteligjenca amerikane paralajmëron se Moldavia mund të jetë objektivi i radhës i agresionit rus, pasi spiunët rusë planifikojnë të organizojnë protesta në një përpjekje për të përmbysur qeverinë. A do të jetë ky pushtimi i Modovës? Mbetet të shihet në javët në vijim se si Rusia do të reagojë. USContinue Reading

Sticky

(S.I. @CSSDMacedonia) Lufta në Ukrainë, e cila po vazhdon për më shumë se një vit, e ka privuar Rusinë nga aleatët e saj të fundit në Evropë. Kryeministri hungarez Viktor Orban tha se “vendi do të duhet të rishqyrtojë marrëdhëniet me Moskën për shkak të “ndryshimit të realiteteve gjeopolitike””. “UnëContinue Reading

Sticky

Nga Daniel Serwer Më lejoni të filloj duke bërë tre pika kryesore që i konsideroj si më të qarta:1. Agresioni ushtarak rus në Ukrainë ka një binjak (përfaqësues) në Ballkan. Atje agresioni është nëpërmjet luftës hibride i drejtuar nga Serbia, kryesisht kundër Kosovës, Bosnjë-Hercegovinës, Malit të Zi dhe Maqedonisë.2. NëseContinue Reading

Sticky

Mirosllav Lajçak ka filluar diplomacinë fluturuese me opsionin që në Ohër pala kosovare dhe serbe të nënshkruajnë një dokument përfundimtarë. “Kam pasur një takim konstruktiv dhe të dobishëm me kryeministrin Albin Kurti për qëndrimin e Kosovës për modalitetet e zbatimit të Marrëveshjes së BE-së të 27 shkurtit”. “Ky ishte njëContinue Reading

Sticky

Lideri serb i Bosnjës Millorad Dodik dhe Dragan Coviq, presidenti aktual i Bashkimit Demokratik Kroat të B dhe H. janë takuar sot në Banja Lukë. “Në mëngjesin e punës në Banja Lukë, diskutova për tema aktuale politike që kanë të bëjnë me funksionimin e qeverisë në institucionet e përbashkëta. CoviqContinue Reading

Sticky

Nga Fatlume Dervishi– Ditë historike quhet çdo ditë me arritje, për ekipin qeveritar të BDI-së, por kur media kritikon, kritikat janë histerike. Finalizimi i kontratës për ndërtimin e Korridorit 8 dhe 10D, që u promovua sërish si arritje e ekipit të BDI-së, pavarësisht se kryeministri e shpalosi atë një ditëContinue Reading

Sticky

Këshilli i Ministrave të BE-së do të miratojë nesër e enjte, liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës. Qytetarët e Kosovës do të mund të udhëtojnë pa viza në zonën Shengen që nga 1 janari i vitit 2024. (@ISSDMacedonia)Continue Reading

Sticky
<