Sticky
Selim Ibraimi

By Selim Ibraimi- The United States and the European Union are making great efforts for the Western Balkans to become part of the union by 2030, and for Ukraine to maintain its territorial integrity. Last year’s initiative with 6 billion euros to offer the region closer to the EU, tookContinue Reading

Sticky

Analisti Hal Brands shkruan se “rezultati i luftës në Ukrainë do të formësojë ekuilibrin strategjik nga Balltiku në Azinë Qendrore, si dhe ekuilibrin e avantazhit midis autokracive euroaziatike dhe demokracive liberale që i kundërshtojnë ato”.Continue Reading

Sticky

Presidenti i Ukrainës V. Zelensky ka deklaruar sot se Ballkanit Perëndimor, aleatët duhet t’i kushtojnë kujdes para se të shpërthejë një luftë e re. ” Kushtojini vëmendje Ballkanit. Më besoni, ne kemi informacione se Rusia ka një plan: E para, Lindja e Mesme, shpërqendrimi i dytë do të jetë Ballkani”.“TëContinue Reading

Sticky

Midis viteve 1500 dhe 1800, tre perandori – Osmane, Habsburge dhe Venedikase – konkurruan për tokat dhe detet e Evropës Juglindore. Ardhja e Sulejmanit të Madhërishëm në portat e Vjenës në 1529 sinjalizoi konsolidimin e një fuqie të re botërore Osmane. Rrethimi i dytë (dhe gjithashtu i dështuar) Osman iContinue Reading

Sticky

Shefi i spiunazhit të Serbisë, Aleksandër Vulin, ka dhënë sot dorëheqje. Ai u ankua se “Aleksandar Vuçiq dhe Serbia po përballen me kërcënime dhe shantazhe që mund të krahasohen vetëm me ultimatumin austro-hungarez të 1914”. SHBA e ka vendosur ish -shefin e sigurimit Vulin në listën e zezë amerikane. (S.I.)Continue Reading

Sticky

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti dhe zv. kryeministri Artan Grubi, janë takuar të enjten pasdite në Shkup me lobistin më të madh pro serb Riçard Grenell. Grenelli njihet me qëndrimet pro serbe dhe kundër Kosovës. BDI viteve të fundit po zhvillon një politikë me dy standarde, duke qenë mbështetëse eContinue Reading

Sticky

Presidenti Joe Biden lidhi luftërat në Ukrainë dhe Izrael së bashku, gjatë një fjalimi në Zyrën Ovale ditën e enjte, duke i bërë një thirrje të pasionuar popullit amerikan për të mbështetur dy demokracitë tjera që ai thotë se po përballen me kërcënime ekzistenciale. Presidenti paralajmëroi se SHBA dhe demokracitëContinue Reading

Sticky

“Pasi presidenti i Serbisë, Vuçiq është i zënë në Kinë duke takuar superfuqitë lindore, i ofrova kryeministres Bërnabiq nëse ajo është e gatshme të nënshkruajë marrëveshjet e Brukselit dhe Ohrit”. – tha në Tiranë Kryeministri i Kosovës Albin Kurti.Continue Reading

Sticky

Radoiçiqi mbetet i lirë në Serbi. Ende nuk ka pasoja për Beogradin nga Britania, SHBA dhe BE, pavarësisht vrasjes së një oficeri të policisë për armatosjen e paraushtarakëve, rrëmbimit të policëve, as rolit në plagosjen e rëndë të trupave të NATO-s. Megjithatë, Kosova mbetet nën sanksionet e BE-së.Continue Reading