Sticky

Daniel Serwer – February 26, 2023 – My Balkanite friends are clamoring to know what is going to happen tomorrow when Serbian President Vucic and Kosovo Prime Minister Kurti meet once again. The Europeans and Americans are pressing hard for a “normalization” agreement. No one knows quite what that means. But I haveContinue Reading

Sticky

Presidenti i Serbisë u zotua mbrëmë se do të kundërshtojë anëtarësimin e Kosovës në OKB. Kjo do të përbënte një shkelje të qartë të Artikullit 4 të propozimit të BE-së. “Normalizimi i marrëdhënieve është i mundur vetëm nëse të dyja palët negociojnë në mirëbesim. Serbia me sa duket ka vendosurContinue Reading

Sticky

“Pas takimit të djeshëm të nivelit të lartë, Zëvendës Ndihmësi i Shteteve të Bashkuara Escobar dhe unë u ulëm për të koordinuar hapat e ardhshëm në prag të takimit të ardhshëm”.- ka shkruar Miroslav Lajçak. “U pajtuan për rëndësinë e marrëveshjes për modalitetet e zbatimit dhe nevojën për të zbatuarContinue Reading

Sticky

“Uroj që askush të mos e akuzojë Albin Kurtin për tradhëti apo harresë, por gjithkush të kuptojë se kryeministri i sotëm i Kosovës ka bërë gjënë e duhur, duke hedhur një hap të parë me shumë rëndësi drejt daljes nga kurthi i të djeshmes. Hapa të tjerë pasofshin pa humburContinue Reading

Sticky

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti u shpreh optimist pas takimit në Bruksel me presidentin Vuçiç dhe ndërmjetësit ndërkombëtar. Sipas Kurtit plani është i duhuri i vendosur drejt normalizimit të marrëdhënieve dhe fqinjësisë së mirë. Plani është pranuar nga të dyja palët. Serbia sipas tij refuzoi ta nënshkruajnë planin. Presidenti VuçiqContinue Reading

Sticky

Studiuesi boshnjak Jasmin Mujanoviq në një postim në Twitter thotë se me rritjen e presionit ndaj qeverisë së Kosovës nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian për të pranuar “Assoc. të komunave serbe”, një parti shqiptare në Maqedoninë e Veriut ka bërë thirrje për ekuivalentin e saj. Të njëjtën thirrjeContinue Reading

Sticky

Rusët i dërgojnë porosi presidentit serb Aleksandër Vuçiç që të hënën në Bruskel të mos nënshkruajë asgjë dhe të blejë kohë. “Nesër në Bruksel do të mbahet takimi i presidentit të Serbisë dhe “Kryeministrit të Kosovës” me ndërmjetësuesit evropianë. Ata do të diskutojnë për planin franko-gjerman, që në fakt nënkuptonContinue Reading

Sticky

Drejtori i CIA-s, William Burns, tha se SHBA-të janë “të sigurta” se Kina “po shqyrton sigurimin e pajisjeve vdekjeprurëse” për të ndihmuar pushtimin e Rusisë në Ukrainë. Burns i tha @margbrennan se SHBA po shpreson të “frenojë” Pekinin nga vënia e një “bast shumë të rrezikshëm dhe të pamend”. (@ISSDMacedonia)Continue Reading

Sticky

A year after Russia’s aggression,Ukraine is still standing and is stronger.Democracy will survive.The ISSD-North Macedonia team,a decade earlier informed and reported on Russia’s antagonistic actions in Eastern Europe and the Balkans.The year 2022 confirmed our theses and analyzes that Russia is not interested in peace.It aims to destabilize everywhere, includingContinue Reading

Sticky

Ambasada amerikane në Serbi ka përshëndetur votën serbe në OKB. Më tej në një postim të Ambasadës amerikane në Beograd thuhet: “Kjo është bota e bashkuar kundër agresionit rus. Faleminderit Serbisë edhe një herë për mbështetjen e Ukrainës në Kombet e Bashkuara”. Ditë më parë edhe sekretari amerikan i DepartamentitContinue Reading