Sticky

Etnitë moderne ruse, ukrainase dhe bjelloruse u lindën nga Rusia e Kievit, e cila në vetvete ishte një shtet më gjenerik sllavo lindor në kufijtë lindorë të Evropës. Përpara se mongolët të pushtonin zonën, në thelb ishin katër rajone të dallueshme të popujve sllavë: Pas largimit të mongolëve, mbeten vetëmContinue Reading

Sticky

Nga Blerim Abedini, Instituti për Studime të Sigurisë dhe Zhvillim– Bota ec me një zhvillim modest, përderisa politika ka një diskurs përshkak të mos zgjidhjes së çështjeve shoqërore. Informacioni i marrë nga rrjeti digjital ka ndikuar në përshpejtimin e zhvillimit teknologjik në të gjitha anët e rruzullit tokësorë. Ky zhvillimContinue Reading

Sticky

Diplomati i BE-së Mirosllav Lajçak në Davos të Zvicrës është takuar me Jim O’Brien diplomat amerikan i ngarkuar për Ballkanin . “Është e rëndësishme që kjo bisedë për Ballkanin të bëhet pikërisht në fillim të vitit”. “Ne duam ta shohim rajonin duke ecur përpara për të mirën e qytetarëve. ËshtëContinue Reading

Sticky

84 vjet më parë, ish- Bashkimi Sovjetik e pushtoi Finlandën dhe filloi “Lufta e Dimrit” (1939-1940). Finlanda u shpëtua nga uniteti kombëtar dhe rezistenca heroike. Finlanda si anëtare e NATO-s e ka mbyllur kufirin me Rusinë përshkak të politikave të Moskës për të destabilizuar vendet nordike me emigrantë nga LindjaContinue Reading

Sticky

BE ka përfunduar procedurat politike për ratifikimin e marrëveshjes së tregtisë së lirë me Zelandën e Re. Marrëveshja pritet të ulë rreth 140 milionë euro në vit detyrimet për kompanitë e BE-së, rritjen e tregtisë dypalëshe deri në 30 % dhe rritjen e investimeve të BE-së në Zelandë deri nëContinue Reading

Sticky

Ish politikani serb Nenad Çanak ka paralajmëruar armatimin e Serbisë dhe grupeve terroriste në Kosovë, Bosnjë dhe Mal të Zi përmes Kishës Ortodokse Serbe (KOS). (X)Continue Reading

Sticky

Realiteti tregon se shteti serb, në thelb, është gjakpirës dhe se populli serb bashkë me kishën nuk janë në gjendje të dalin nga kriza shekullore dhe urrejtja kundër popujve fqinjë. Përkundër xhelozisë dhe urrejtjes serbe në Ballkan jetojnë kombe që nuk duan luftë. Po a do të mund ta bëjnëContinue Reading

Sticky

Presidenti i Ukrainës V. Zelensky ka deklaruar sot se Ballkanit Perëndimor, aleatët duhet t’i kushtojnë kujdes para se të shpërthejë një luftë e re. ” Kushtojini vëmendje Ballkanit. Më besoni, ne kemi informacione se Rusia ka një plan: E para, Lindja e Mesme, shpërqendrimi i dytë do të jetë Ballkani”.“TëContinue Reading