Sticky

I ngarkuari me Punë në ambasadën amerikane në Tiranë David Wisner iu bashkua kryeministrit Edi Rama, Ministrit të Mbrojtjes Niko Peleshi dhe Shefit të Mbrojtjes, Gjeneral Majorit Arben Kingji në Qendrën e re të Reagimit kundër Sulmeve Kibernetike (CCARC) të financuar nga SHBA në Ministrinë e Mbrojtjes.Continue Reading

Sticky

Kosovo has been approved for purchasing the JAVELIN anti-tank weapons from the United States, say’s the statement of the Defense Security Cooperation Agency. https://www.dsca.mil/press-media/major-arms-sales/kosovo-javelin-missilesContinue Reading

Sticky

Kryeministri hungarez Viktor Orban tha në një intervistë të gjerë me ish-prezantuesin e Fox News, Tucker Karlson, se e vetmja rrugë për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë do të ishte rizgjedhja e Donald Trumpit si president i SHBA-së. Në intervistën, e postuar të mërkurën në faqen e Karlson nëContinue Reading

Sticky

Nga David Shedd and Ivana Stradner– “Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuciq duket i interesuar për pushtim të dhunshëm të pjesëve (Veriut) të Kosovës dhe është koha që SHBA dhe BE t’ia bëjnë të qartë Beogradit dhe Moskës se do të këtë reagim të ashpër ndaj provokimeve eventuale në Ballkan”, shkruanContinue Reading

Sticky

Shefi i spiunazhit të Serbisë, Aleksandër Vulin, ka dhënë sot dorëheqje. Ai u ankua se “Aleksandar Vuçiq dhe Serbia po përballen me kërcënime dhe shantazhe që mund të krahasohen vetëm me ultimatumin austro-hungarez të 1914”. SHBA e ka vendosur ish -shefin e sigurimit Vulin në listën e zezë amerikane. (S.I.)Continue Reading

Sticky

Nga Ivana Strander, SHBA- Shumë njerëz në Ballkanin Perëndimor nuk e kuptojnë se pse SHBA po mbështet presidentin serb Vuçiq. Ata besojnë se ka një “lojë” pas (unë jam rritur në Ballkan dhe teoritë e konspiracionit janë pjesë e kulturës). Por çështja është se, nuk ka një “lojë”. Uashingtoni kaContinue Reading

Sticky

Koloneli amerikan në pension, Daniel Davis, tha se “rezultati më i keq i mundshëm” do të ishte përfshirja e SHBA-së në luftën në mes Izraelit dhe Hamasit pasi 21 ushtarë amerikan u plagosën në sulmet në Lindjen e Mesme. (FOXNEWS) https://news.yahoo.com/getting-involved-another-middle-east-153926759.html?fr=sycsrp_catchallContinue Reading

Sticky

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti dhe zv. kryeministri Artan Grubi, janë takuar të enjten pasdite në Shkup me lobistin më të madh pro serb Riçard Grenell. Grenelli njihet me qëndrimet pro serbe dhe kundër Kosovës. BDI viteve të fundit po zhvillon një politikë me dy standarde, duke qenë mbështetëse eContinue Reading

Sticky
Selim Ibraimi

Kush po e pengon procesin e normalizimit në mes Kosovës dhe Serbisë? E vërteta duhet të thuhet nga diplomatët e BE-së dhe të SHBA-së. Serbia është faktori destabilizues në Ballkan dhe me Kosovën. BE-ja dhe SHBA-ja po humbin kohë me Vuçiqin. Ajo që dëshiron Serbia është angazhimi rus në BallkanContinue Reading

Sticky

Për të kuptuar luftën në mes Izraelit dhe Hamasit, duhet të kuptoni se si arritëm deri këtu?! Sulmi i Hamasit ndaj Izraelit dhe ofenziva e Izraelit në Gaza si kundër përgjigje, është një tjetër përshkallëzim i rradhës së një konflikt të gjatë, që ka lënë tash me mijëra të vdekurContinue Reading