Kosova, një shtet i kapur nga politikanë të vjetër, ka hyrë në një krizë të re kushtetuese

NGA SELIM IBRAIMI- (SHBA)

Kosova, një shtet i kapur nga politikanë të vjetër, ka hyrë në një krizë të re ligjore. Grupi i partive politike (LDK, AAK dhe NISMA) që rrëzuan qeverinë e kryeministrit aktual, Albin Kurti, sot e morën mandatin nga Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi. Z. Avdullah Hoti është mandatuar nga LDK dhe është pranuar nga presidenti.

Dërgimi i çështjes në Gjykatën Kushtetuese nuk do të ndryshojë marrëdhëniet në Kosovë, por ka të ngjarë të tendosë marrëdhëniet midis VV (Vetëvendosjes) dhe qeverisë së re të mandatuar nga Presidenti. Një marrëveshje midis Presidentit Thaçi dhe presidentit serb Aleksander Vuçiç pritet të nënshkruhet, por ende nuk dihet se çfarë marrëveshje, të mbështetur nga i dërguari special i Sh.B.A-së për dialogun Serbi-Kosovë, Ambasadori Richard Grenell, përmban.

Marrëveshja e re, mund të sjellë një konfrontim midis popullatës lokale, politikanëve që nuk pajtohen me marrëveshjen, dhe forcave që e mbështesin atë. Një marrëveshje përfundimtare midis Kosovës duhet të arrihet dhe ajo duhet të jetë e qëndrueshme dhe e pranueshme për të gjitha palët.

Shmangia e krimeve të luftës ka të ngjarë të tendosë më tej marrëdhëniet e brendshme politike të Kosovës.

Shumë analistë mendojnë se Uashingtoni, si ndërmjetësi kryesor, duke shmangur Bashkimin Europian, ka krijuar një përçarje midis aleatëve. Ende është e paqartë se çfarë dëshiron vërtet Uashingtoni me këtë marrëveshje të shpejtë. Muajt ​​e ardhshëm do të jenë të  rëndësishëme për Kosovën, Serbinë dhe diplomacinë amerikane në Ballkan. (ISSDMaqedonia- @ CSSDMacedonia)