Sticky

Nga Daniel Serwer Më lejoni të filloj duke bërë tre pika kryesore që i konsideroj si më të qarta:1. Agresioni ushtarak rus në Ukrainë ka një binjak (përfaqësues) në Ballkan. Atje agresioni është nëpërmjet luftës hibride i drejtuar nga Serbia, kryesisht kundër Kosovës, Bosnjë-Hercegovinës, Malit të Zi dhe Maqedonisë.2. NëseContinue Reading

Sticky

Mirosllav Lajçak ka filluar diplomacinë fluturuese me opsionin që në Ohër pala kosovare dhe serbe të nënshkruajnë një dokument përfundimtarë. “Kam pasur një takim konstruktiv dhe të dobishëm me kryeministrin Albin Kurti për qëndrimin e Kosovës për modalitetet e zbatimit të Marrëveshjes së BE-së të 27 shkurtit”. “Ky ishte njëContinue Reading

Sticky

Këshilli i Ministrave të BE-së do të miratojë nesër e enjte, liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës. Qytetarët e Kosovës do të mund të udhëtojnë pa viza në zonën Shengen që nga 1 janari i vitit 2024. (@ISSDMacedonia)Continue Reading

Selim Ibraimi- (23.2.2023)- Në Maqedoninë e Veriut, një vend që pretendon të jetë një ditë anëtar i BE-së, askush nuk merr përgjegjësi dhe të gjithë janë mbi ligjin. Pamjet e fundit të shkatërrimit të varrezave antike nga koha e Dardanisë ë Shkup, tregojnë papërgjegjshmërinë e institucioneve në Maqedoni të V.,Continue Reading

Sticky

Pajisjet që i përkasin ekipit luftarak të ushtrisë amerikane të Brigadës së 3 të Blinduar, Divizioni i Parë i Kalorësisë i organizuar në Portin e Gdynia, Poloni në përgatitje për rishpërndarje në Shtetet e Bashkuara pas shërbimit në Operacionin #AtlanticResolve, 22 shkurt 2023. (@ISSDMacedonia)Continue Reading

Sticky

“Na duhet një fitore në zgjedhjet presidenciale, një fitore në zgjedhjet presidenciale që DPS të bëhet sërish shtylla kurrizore e politikës shtetërore”, tha kreu i Partisë Demokratike të Socialistëve (DPS) dhe presidenti aktual Milo Gjukanoviq në Rozhajë. Ai foli për rëndësinë e zgjedhjeve të ardhshme presidenciale dhe shprehu besimin seContinue Reading

Sticky

Nga Dr. Selim Ibraimi- (SHBA) Diplomacia serbe në Uashington po vazhdon të forcohet në krahasim me atë Kosovës, ku kemi një rënie të kapaciteteve brenda Ambasadës së Kosovës. Një përparësi të jashtëzakonshme këtu i kanë dhënë Serbisë dhe diplomatëve serbë, SHBA-të, duke i rivendosur marrëdhëniet në mes shteteve si dikurContinue Reading

Sticky

Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov dhe ministri i Jashtëm i Kinës Qin Gang u takuan “në margjinat” e takimit të G-20. Lavrov tha se kemi plane të gjera për zhvillimin e bashkëpunimit dypalësh në të gjitha sferat. “Edhe një herë, ju lutem pranoni urimet e mia për emërimin tuajContinue Reading

Sticky

Janë publikuar informacione se Serbia i shiti Ukrainës 3500 raketa “Grad” përmes një pale të tretë. Kanadaja i bleu ato dhe i ridrejtoi nëpërmjet Turqisë në Sllovaki drejt Ukrainës. Kompania serbe “Krusik” ia shiti fillimisht Kanadasë raketat 122 mm. Më interesante, është se raketat nuk janë standarde, por ER- GradContinue Reading

Sticky

“Pas takimit të djeshëm të nivelit të lartë, Zëvendës Ndihmësi i Shteteve të Bashkuara Escobar dhe unë u ulëm për të koordinuar hapat e ardhshëm në prag të takimit të ardhshëm”.- ka shkruar Miroslav Lajçak. “U pajtuan për rëndësinë e marrëveshjes për modalitetet e zbatimit dhe nevojën për të zbatuarContinue Reading