function add_custom_script_to_wp_head() { } add_action( 'wp_head', 'add_custom_script_to_wp_head' );
Home / HOME (page 4)

HOME

Rendi i ri botëror nevojë apo ultimatum

Blerim Abedini, Institute for Security Studies and Development- N. Macedonia (ISSDM) Ballkani si vatër krizash që rrikthehet në tavolinat qeveritare është indikator pasiviteti i subjekteve politike ndërkombëtare. Tani më Ballkani si çështje, nuk është i vetmuar por vala e saj vazhdon në Lindjen e Afërme, në shtetet e Magrebit, në ...

Read More »

Šta se očekuje od novih ministara Zaeva?

SELIM IBRAIMI-Očekuje se da će nova vlada Zorana Zaeva biti izglasana sledeće nedelje u parlamentu. Stranke koje učestvuju u njegovoj vladi su SDSM, DUI, DPA i BESA kao deo koalicije “Možemo”. U poređenju sa drugim vladama, ova vlada će biti drugačija, jer očekuje puno posla, a ne samo reči. Ministri ...

Read More »

Klanovi i dalje imaju poslednju reč u izboru kandidata za ministre

SELIM IBRAIMI- Danas u Skoplju, Talat Dzaferi iz DUI-ja je po drugi put izabran za predsednika parlamenta Severne Makedonije. Do njegovog ponovnog izbora dolazi posle nekoliko odlaganja poslanika DUI-a i njihovog protivljenja rukovodstvu stranke sa spiskom ministarskih kandidata u Zaev-evom kabinetu. Kao što se vidi, politički i finansijski interesi odlučuju ...

Read More »

Një ditë në jetën e kardiologut me famë botërore Dr. Omer Xhemaili

www. stadt-zuerich.ch– Ndër bashkatdhetarët e vet ai njihet si shqiptari i parë që ka bërë transplantim të zemrës. Ja si duket një ditë e zakonshme pune dhe jete e Prof. Dr. Xhemalit. Faqja e internetit e qytetit të Cyrihut, stadt-zuerich.ch, portretin e radhës të qytetarëve të merituar të metropolit zviceran ...

Read More »

Pançev:”Përfaqësuesit e Maqedonisë së Veriut paraqesin teza ideologjike dhe antibullgare…”

Intervistë me Dr. Anton Pançevin. Intervistoi Selim Ibraimi nga ISSDMaqedonia-@CSSDMacedonia   Pala bullgare insiston që puna e këtij komisioni të bazohet mbi interpretimin shkencor të ngjarjeve historike duke u mbështetur mbi burimet autentike dhe mbi provat objektive. Ky komision i përbashkët nuk kishte përparime reale dhe nga vjeshta e vitit ...

Read More »

Altmann:”Njohja e plotë e Kosovës nga Serbia nuk mund të pritet për sa kohë që do të mbizotërojë retorika kombëtare në Serbi”

Një intervistë ekskluzive me profesorin Franz-Lothar Altmann, një ekspert gjerman për çështjet e Ballkanit. Intervistoi Selim Ibraimi @ISSDMacedonia   Jam i bindur që një plan i tillë ekziston ende në kokat e disa politikanëve, por në Kosovë, si dhe në Serbi, rezistenca midis shumicës së politikanëve dhe publikut është jashtëzakonisht ...

Read More »

Korrigjimi i vendimeve politike

Nga Blerim Abedini- Instituti për Studime të Sigurisë dhe Zhvillim (ISSD-N.Macedonia) A thua vallë vendimet mund të korrigjohen përderisa janë të natyrave politike?! Historia na mëson se inatet politike kanë qenë shkaktare të dukurive negative dhe ngecjes shoqërore. Ballkani është sfiduar shpeshherë nga politikat e gabuara. SHBA-të si promotorë të ...

Read More »

“Bllaca, dhimbja e lirisë“ i autorit Emin Azemi

“Bllaca, dhimbja e lirisë“ i autorit Emin Azemi.Libri përmban një kronikë të gjatë të ngjarjeve që lidhen me eksodin e para 20 viteve, që filloi qysh nga marsi i 1999-tës. Librat si “Bllaca dhimbje e lirisë“ janë të veçantë për përmbajtjen e tyre, për mesazhin që përçojnë e sidomos për ...

Read More »

Sinani:”Shikoni, lëvizin me autobus si krushqit e ngrirë, pa kandidat, pa koncept…”

Intervistë me analistin politik Arsim Sinani. Intervistoi Selim Ibraimi nga Platforma Analitike (ISSDMaqedonia-@CSSDMacedonia)   ### ISSD:Z.Sinani, si e komentoni ju dinamikën  e fushatës zgjedhore të tre kandidatëve për kryetar shteti? Arsim Sinani: Është një fushatë mjaft interesante me shumë të panjohura. Establishmenti politik maqedon dhe partitë shqiptare proqeveritare nuk llogaritën ...

Read More »

BALKANS AND ECONOMIC COMPLEXITY

By Blerim Abedini, Institute for Security Studies and Development- North Macedonia (ISSDNM) The Observatory of Economic Complexity is a tool that allows users to quickly compose a visual narrative about countries and the products they exchange. Since its creation in 2010, the development of The Observatory of Economic Complexity has ...

Read More »
function add_custom_script_to_wp_footer() { } add_action( 'wp_footer', 'add_custom_script_to_wp_footer' );