Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $data_object, $depth = 0, $args = NULL, $current_object_id = 0) in /home2/gtunionm/cssd-ngo.org/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1854
100 ditë! | ISSD
Home / CRITICAL SECURITY / 100 ditë!

100 ditë!

Koment nga Selim Ibraimi- Qeveria Zaev -Ahmeti 2 i mbushi 100 ditë. Qindra të vdekur dhe mijëra të sëmurë nga COVID-19, treguan për gjendjen e mjerueshme të sistemit të shëndetësisë maqedonase dhe sistemin aspak social që po ndërtohet në vendin që synon BE-në. Varfëri nga të gjitha anët, Covid-19 i tmerrshmi nxori në pah neglizhencën e autoriteteve qeveritare dhe Komisionit për Sëmundje Ngjitëse për të reaguar në kohë ndaj përhapjes së sëmundjes. Lëshime profesionale dhe vendime të vonshme sollën numër të lartë vdekjesh, duke e rënditur Maqedoninë Veriore si shteti numër 1 në nivel rajonal dhe e 7 në atë evropian.

Qeveria Zaev-Ahmeti 2 me Bullgarinë nuk ja doli. Nuk u treguan patriotë dhe hapja e kapitujve nuk u bë sivjet. Kuadro të vjetra të BDI-së së Ahmetit i cili tashmë ka marë titullin Doctor Honoris Causa, nga koha e Gruevskit vazhdojnë të qëndrojnë në front të politikave të Zaevit, e që votuesit nuk i harrojnë. PDSH nga përvoja në pushtet nuk bën zë, kurse partia tjetër e sub- koalicionit me LSDM-në, Besa vazhdon të drejtohet siç thuhet në opinion nga të “mëdhenjtë”.

Kritikët thonë se edhe përkundër se kjo parti si temë qendrore e ka mbajtur bujqësinë dhe blektorinë, duhani vazhdon të jetë shqetësimi kryesor, kurse bujqjt përsëri ankohen, ndërsa sa i përket rrushit pritet të konsumohet shumë gjatë sezonit dimëror. Ndërhyrja e kryeministrit Zaev në pakënaqësitë e reja për caktimin e çmimit, ishte në kohë të duhur. As hekurudhat nuk kanë pësuar ndryshime. Sinjalizimi vazhdon të jetë problem në disa pika kalimi të sistemit hekurudhor në Maqedoninë Veri -Perëndimore. Parashikimet janë se në zgjedhjet lokale “Besa” pritet të fitojë shumicën e komunave.

Kurse BDI-ja është marrë me diplomaci, zyrtarët e kësaj partie nuk kanë pasur kohë të merren me problemet e votuesëve. Zyrtarë të partisë thonë se kanë bërë parandalimin e largimit të të rinjve drejt BE-së, pasi autoritetet evropiane nuk lejojnë udhëtimin në kohë pandemie. LSDM gjithashtu ka sqaruar se po të mos ishte pandemia pagat do të bëheshin mbi 500 euro. Opozita ASH ka qenë në pushim sezonal, pritet të aktivizohet pas pushimit dimëror. VMRO -ja e Mickovskit ende ka probleme të pastrimit të partisë nga të huajt.

Kjo është qeveria Zaev-  Ahmeti 2 me 100 ditë e “hiq” ma shumë dhe padyshim ky refren ma kujton këngën e solistit Fekri Shala nga grupi muzikor TNT “200 ditë e hiq ma pak …”        (ISSDMaqedonia- @CSSDMacedonia)

About Admin

13 comments

 1. My brother suggested I might like this web site. He used to be totally right. This submit actually made my day. You cann’t believe simply how much time I had spent for this info! Thank you!

 2. That is very attention-grabbing, You’re an excessively skilled blogger. I’ve joined your rss feed and sit up for looking for more of your great post. Also, I have shared your website in my social networks!

 3. very good put up, i certainly love this website, carry on it

 4. I do believe that a property foreclosures can have a major effect on the applicant’s life. Foreclosures can have a 8 to ten years negative influence on a debtor’s credit report. A borrower who has applied for home financing or almost any loans for that matter, knows that the actual worse credit rating will be, the more tricky it is to have a decent bank loan. In addition, it can affect any borrower’s ability to find a decent place to lease or hire, if that gets the alternative housing solution. Interesting blog post.

 5. Magnificent site. Lots of useful information here. I?m sending it to several friends ans also sharing in delicious. And certainly, thanks for your sweat!

 6. hi!,I like your writing so much! share we communicate more about your post on AOL? I need an expert on this area to solve my problem. Maybe that’s you! Looking forward to see you.

 7. Thanks for your post here. One thing I would like to say is that often most professional domains consider the Bachelors Degree as the entry level requirement for an online certification. Although Associate Degrees are a great way to begin, completing your Bachelors reveals many entrance doors to various employment goodies, there are numerous online Bachelor Course Programs available coming from institutions like The University of Phoenix, Intercontinental University Online and Kaplan. Another issue is that many brick and mortar institutions provide Online types of their qualifications but often for a extensively higher payment than the companies that specialize in online education plans.

 8. Heya i?m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and help others like you helped me.

 9. Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing some research on that. And he just bought me lunch as I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thank you for lunch!

 10. Wonderful work! This is the type of information that should be shared around the web. Shame on the search engines for not positioning this post higher! Come on over and visit my website . Thanks =)

 11. I do not even know how I finished up here, however I believed this submit was once great. I do not realize who you’re however definitely you’re going to a famous blogger in the event you are not already 😉 Cheers!

 12. you are truly a excellent webmaster. The site loading pace is incredible. It seems that you are doing any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterwork. you have done a excellent job in this topic!

 13. This really answered my problem, thank you!

Leave a Reply

Your email address will not be published.