Sticky
Selim Ibraimi

Qeveria kosovare duhet të mënjanojë një konferencë ndërkombëtare të Fuqive të Mëdha për pjesën veriore ose një Dejton të dytë. Një konferencë e tillë do të kishte pasoja fatale. Takimi i fundit serbo-maqedonas në kuadër të “Ballkanit të Hapur” është një tregues se një aleancë sllave është në ngritje, eContinue Reading

Sticky

Nga Arsim Zekolli- Ka mbi 600 universitete në Evropë, nga 1799 në mbarë botën. Nëse secili prej ‘euro-uni-ve’ nxjerr çdo vit 20 të diplomuar ekonomistë, politologë, juristë, ne do të kemi një numër prej 12.000 ekonomistëve, juristëve, politologëve etj. Në nivel global, numri është 39.850. Dhe kjo është padyshim njëContinue Reading

Sticky

“Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të besojnë se rruga e vetme e zbatueshme është një zgjidhje me dy shtete, ku izraelitët dhe palestinezët secili të ushtrojnë të drejtën e tyre legjitime për të jetuar në një shtet të tyren, me masa të barabarta të sigurisë dhe lirisë si dhe mundësive dheContinue Reading

Sticky

Pas javësh negociatash, parlamenti i Malit të Zi emëroi të martën një qeveri të re, një koalicion i partive pro-evropiane dhe pro-serbe që pritet të udhëheqë vendin e vogël ballkanik në përpjekjen e tij për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian. Qeveria e re, e udhëhequr nga ekonomisti Milojko Spajiç iContinue Reading

Sticky

Nga Ivana Strander, SHBA- Shumë njerëz në Ballkanin Perëndimor nuk e kuptojnë se pse SHBA po mbështet presidentin serb Vuçiq. Ata besojnë se ka një “lojë” pas (unë jam rritur në Ballkan dhe teoritë e konspiracionit janë pjesë e kulturës). Por çështja është se, nuk ka një “lojë”. Uashingtoni kaContinue Reading

Sticky

Koloneli amerikan në pension, Daniel Davis, tha se “rezultati më i keq i mundshëm” do të ishte përfshirja e SHBA-së në luftën në mes Izraelit dhe Hamasit pasi 21 ushtarë amerikan u plagosën në sulmet në Lindjen e Mesme. (FOXNEWS) https://news.yahoo.com/getting-involved-another-middle-east-153926759.html?fr=sycsrp_catchallContinue Reading

Sticky

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti dhe zv. kryeministri Artan Grubi, janë takuar të enjten pasdite në Shkup me lobistin më të madh pro serb Riçard Grenell. Grenelli njihet me qëndrimet pro serbe dhe kundër Kosovës. BDI viteve të fundit po zhvillon një politikë me dy standarde, duke qenë mbështetëse eContinue Reading

Sticky

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në Prishtinë deputeten britaneze Alicia Kearns. “Ishte një kënaqësi e madhe për të mirëpritur Alicia Kearns, e cila e përdor zërin e saj si deputete për të mbrojtur demokracinë”. “Theksova nevojën për rritjen e sigurisë pas sulmeve terroriste të sponsorizuara nga shteti serb, qëContinue Reading