Sticky

Nga Blerim Abedini, Instituti për Studime të Sigurisë dhe Zhvillim– Palët e interesuara rajonale të sigurisë kibernetike nuk e konsiderojnë Ballkanin Perëndimor si objektivin kryesor të ndonjë aktori të veçantë kërcënimi. Pra, krimi kibernetik shpesh paraqitet si dorë e zgjatur e qeverisë për konfrontime politike. Sulmet kibernetike në Ballkan tregojnëContinue Reading

Sticky

By Blerim Abedini, The Institute for Security Studies and Development, ISSDNM– Scientific achievements in space exploration have become one of the highest goals for governments worldwide. These achievements not only push the boundaries of human knowledge but also have numerous practical applications and implications. For instance, the U.S. has madeContinue Reading

Sticky

Selim Ibraimi: “Deklarata e sotme e Departamentit të Shtetit gjithashtu tregon se ShBA dhe BE do të vazhdojnë lojën e përkëdheljes ndaj qeverisë serbe dhe Vuçiqit”Continue Reading

Sticky

Udhëheqësi mercenar i Wagnerit, kryengritësi rus, Yevgeny Prigozhin vdiq të mërkurën. Agjencia e aviacionit civil të Rusisë tha se ai ishte në një aeroplan që u rrëzua në veri të Moskës, duke u vrarë të 10 personat në bord. Prigozhin bëri emrin e tij si shefi mercenar profan dhe brutalContinue Reading

Sticky

Zyrtarët amerikanë dhe evropianë u përpoqën të kuptonin se si dhjetëra dokumente të klasifikuara që mbulonin të gjitha llojet e mbledhjes së informatave inteligjente kishin hyrë në internet. Të shtunën, ndërsa zyrtarët amerikanë dhe aleatët e tyre u përpoqën të kuptonin se si dhjetëra dokumente të fshehta të inteligjencës kishinContinue Reading

Sticky

Andrew Salerno-Garthwaite -Ream Base është një pasuri e fshehur për Kinën. Por me një sistem të ri të inteligjencës gjeohapësinore, operacionet mund të gjurmohen në kohë reale. ‘Wall Street Journal’ ishte e para që raportoi në 2019 se Kina kishte ngritur një bazë të dytë ushtarake në Kamboxhia, në bazënContinue Reading

Sticky

Diplomatët rusë të dëbuar nga BE-ja pas fillimit të luftës në Ukrainë u transferuan në ambasadën e Rusisë në Serbi. OSINT zbuloi lidhjet e tyre me Qendrën e 16-të të FSB-së, të akuzuar për hakerimin e kompanive bërthamore të SHBA-së, së bashku me Shërbimin e Inteligjencës së Jashtme të Rusisë.Continue Reading

SELIM IBRAIMI- Kriza politike në Mal të Zi ka marrë dimensione të reja. Qytetarë që mbështesin presidentin aktual Millo Gjukanoviq fuqishëm kanë dalë në rrugë të Podgoricës për të parandaluar veprimet në parlamentin malazez për të mposhtur presidentin. Qeveria në dorëheqje e  Dritan Abazoviqit tashmë është kthyer në një sherrContinue Reading